Uydurma Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu

Bir Alman vatandaşı, Elon Musk ile Bitcoin (BTC) armağan dolandırıcılığı oyununa nasıl düştüğünü açıkladı. Elon Musk olduğunu tez eden dolandırıcı sebebiyle 10 Bitcoin kaybetti ve şu sıralara bedeli 600 bin dolar civarında.

Bitcoin’in bedelinin rekorları alt üst etmesi, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımı v.b. üzere etmenler sebebiyle dolandırıcılar da faaliyetlerine sürat vermiş durumda. Bu nedenle Elon Musk v.b. üzere şahısların isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapan şahıslar kelam konusu. BBC’nin haberien nazaran Köln’de yaşayan bir Alman, dolandırıcılara 10 Bitcoin kaptırdı.

Şanssız kişi, Elon Musk’ın “Dojo 4 Doge” diye attığı bir tweet’i gördü ve ne olduğunu merak etti. Altındaki yorumlardan bir Bitcoin çekilişi yapıldığı sonucuna vardı ve mevcut linke tıklayarak epey profesyonel olarak hazırlanmış bir web sitesine girdi. Fakat o an fark etmediği şey bu Twitter hesabının aslında Elon Musk ile gerçekte bir ilgisinin olmamasıydı.

Olay aslında hayli bilindik bir metot ile gelişti. Bireylerin BTC göndermesi karşılığında iki katını alacağı tabir ediliyordu. Hesabı denetim etmesine rağmen yepyeni sanan kişi, sitedeki çekiliş sayacı bittiğinde dolandırıldığını anladı. Bahtsız adam şunları söyledi:

“Ailemin hayatını, emeklilik fonumu ve çocuklarım ile yapacağım tüm tatilleri bir kenara attığımı düşündüm. Çok büyük bir kusur yaptım.”

Dolandırılan kişi, o gece uyumadı ve dolandırıcılık web sitesine e-mail’ler atarak ve uydurma Elon Musk hesabına tweet’ler atarak kaptırdığı Bitcoin’i geri almaya çalıştı. Fakat başarılı olamadı.

Bahtsız adam dolandırıldığını, olağanda bu kadar aptal olmadığını fakat o gece çok aç gözlü olduğunu tabir ederek, bu tip dolandırıcılara karşı kullanıcılara dikkatli olmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir