Uniswap (UNI), Önümüzdeki Aylarda Değerli Bir Rol Oynayabilir! Pekala Neden?

Son 24 saat içerisinde yaklaşık %10 oranında artış gösteren Uniswap (UNI), ticaret hacmini de borsalarda %38 oranında arttırmayı başardı. Likiditenin artmasıyla birlikte, kripto paranın oynaklık düzeyi de artış gösterdi. Lakin likiditede yaşanan artış, kişisel yatırımcıların beklediği kadar yüksek değil.

Uniswap’in daha evvel ortalama süreç hacmi düşse de bu durumdan dolayı varlığın bedelinde olumsuz bir tesir kelam konusu değildi. Hatta süreç hacminde yaşanan düşüş, genel ticaret hacmi arttıkça, fiyat artışı yaşanması için daha fazla yer olduğuna işaret ediyor. Uniswap’in fiyat rallisinin Ethereum’u (ETH) desteklemesi bekleniyor. Ethereum’un kıymeti üzerinden tesiri olması beklenen öteki olaylar, Ethereum’un Berlin yükseltmesi ve Ethereum 2.0 kontratına daha fazla ETH yatırıldıkça önümüzdeki haftalarda arzın düşmesidir.

UNI ve önde gelen birtakım DeFi tokenları burada kıymetli bir rol oynuyor. Bu tokenlar artan popülerlikleri ve oynaklıkları ile bir arada, Ethereum‘un spot borsalardaki fiyatı üzerinde direkt bir tesire sahip olabilirler. Uniswap’in 2. katman klonu, likiditede bir artışa şahit oldu. Artan gas maliyetleri ile Ethereum için potansiyel bir ölçeklendirme tahlili olabilir. Daha evvel Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de gas fiyat artışından sona bu tip bir tahlilden kelam etmişti.

Uniswap üzere kimi DeFi tokenlarının artan gaz maliyetleri sebebiyle popülaritesini, ticaret hacmini ve süreçleri kaybetmesi nedeniyle Uniswap’in bu bahisteki rolü büyük değer taşıyor. Ölçeklenebilir katman 2 tahlilleri olarak bu tokenların geri dönüşü, süreç maliyetini düşürecek ve birçok kullanıcı için uygun hale getirerek neredeyse anında ödeme sunacaktır. Ethereum’un Berlin yükseltmesinin piyasaya sürülmesi ve bedelin Ethereum’un evvelki ATH’sine yakın bir pozisyona gelmesiyle birlikte, Uniswap üzere 2. katman tahlillerinin ETH 2.0’ı ferdi yatırımcılar için faydalı hale getireceği ve uzun vadede Ethereum’u olumlu etkileyeceği açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir