Polkadot (DOT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Polkadot Rehberi

Bugün sizlere Polkadot (DOT) nedir, Polkadot nasıl alınır, Polkadot nasıl çalışır, Polkadot kimler tarafından geliştirildi, Polkadot’un özellikleri, Polkadot ne işe fayda, Polkadot nasıl alınır, Polkadot idaresi, Polkadot’un Ethereum’dan farkı ve Polkadot’un neden geliştirildiğinden bahsedeceğiz. Rehber içeriğimize başlamadan evvel Polkadot’un piyasa bilgilerine yer verelim.

1 Polkadot (DOT): 269.20 TL TL
1 Polkadot (DOT): 35.91 $ Dolar
1 Polkadot (DOT): 30,18 Euro
Fiyattaki Değişim (24s): 0.48%
Polkadot Hacmi (24s): 1,185,821,386 $ Dolar
Polkadot Piyasa Pahası: 34,955,533,487 $ Dolar

Hür piyasada 1 Polkadot (DOT) fiyatı 269.20 TL TL‘dir. Ayrıyeten 1 Polkadot (DOT) 35.91 $ dolardır. 1 Polkadot (DOT) karşılığında 269.20 TL Türk Lirası yahut 35.91 $ dolar alınabilmektedir.

Polkadot (DOT) fiyatı son 24 saatte 0.48% değişim ile şu anda 269.20 TL TL‘den süreç görmektedir. Son 24 saatteki Polkadot (DOT) hacmi ise 1,185,821,386 $ dolar ve kripto para ünitesinin toplam piyasa kıymeti 34,955,533,487 $ dolardır.

Polkadot (DOT) Fiyat Hesaplayıcı

DOT
AFNAEDALLAMDANGAOAARSAUDAWGAZNBAMBBDBDTBGNBHDBIFBMDBNDBOBBRLBSDBYNBYRBTCCLFBTNBZDCHFCUCCADCRCCLPDKKCUPCNYDJFETBDOPCVEERNGELEURGBPDZDGNFGMDGGPFJDHRKHNLGTQIMPGHSILSHTGJEPISKINRKGSGYDKESBWPJMDHUFKRWKWDKHRLKRLBPIQDCDFKYDLYDLVLCOPMMKJODLRDMKDKMFMVRCZKMADMURKZTMNTEGPMZNNADLSLFKPMWKNPRNZDGIPMDLNGNPHPHKDMOPOMRPGKRONIDRPKRMXNSBDQARNIORSDIRRSARSHPSCRJPYPABSLLSGDSVCPLNKPWSYPSTDTMTRUBLAKTNDTJSTWDSDGLTLTZSTTDUYUSOSUSDUZSMGAWSTVUVXAFMROXDRSZLXCDTOPMYRZMKUAHZARXOFNOKVEFZMWXAGPENXPFPYGZWLRWFSEKSRDTHBTRYUGXVNDXAUYER

Polkadot (DOT) Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bilgiler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının yahut bilgi sağlayıcılarımızın belirttiği biçimde gecikmeli olabilir. Coinkolik rastgele bir datanın doğruluğunu denetim etmez ve bu husustaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Polkadot Coin Nedir?

Polkadot, kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden blockchain platformlarını çalıştırmak için oluşturulan yazılımdır. Kriptopara ve DeFi ekosistemini büyütmeyi amaçlayan Polkadot için öteki örnekler Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM) ve EOSIO (EOS) verilebilir.

Polkadot Neden Çıktı?

Polkadot, Ethereum’daki gaz fiyatının yüksekliği ve ölçeklenebilirlik sonucu kendi tahlillerini geliştirmek isteyen bir küme yazılımcının daha aktif bir tahlil geliştirmek istemeleri sonucu ortaya çıktı.

Polkadot Kimler Tarafından Bulundu?

Polkadot, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood ve Peter Czaban ve Robert Habermeier tarafından 2016’da bulundu.

Polkadot’un Özellikleri Nelerdir?

Birçok blockchain platformunun bilakis Polkadot, iki farklı blockchain platformu kullanılarak çalıştırılabilir. Relay chain olarak bilinen ana ağ ve süreçlerin kalıcı olarak kaydedildiği ve kullanıcıların oluşturduğu ağları içeren parachainlerden oluşur.

Parachainler rastgele bir kullanıcı sayısı için tasarlanabilir ve ana blockchainden faydalanır, böylelikle parachain süreçleri ana ağın güvenliğinden faydalanır.

Bu tasarım sayesinde Polkadot grubu tüm süreçlerin inançlı bir biçimde yapılmasına imkan tanıdı. Lakin yeniden de kullanıcılar, parachainleri kendi kullanım maksatlarına nazaran tasarlayabilir.

Polkadot grubu, yaptıkları tasarım sayesinde kullanıcıların süreçlerinin verimli ve bilinmeyen yapılacağına inanıyor. Bu sayede blockchain platformları, ana ağa rastgele bir bilgi sızdırması sonucu yüksek süreç hacmini işlemek zorunda kalmıyor.

Polkadot Nasıl Çalışır?

Polkadot, üç farklı blockchain platformu üzerinden ilerler:

Relay Chain

Polkadot’un ana ağı olan Relay Chain, daha yüksek suratlara ulaşmak için süreç eklemelerinden ayırır.

Parachain

Parachainler, şahısların tasarladığı blockchainler olup, relay chainin hesaplama gücünü süreçlerin güvenilirliği için kullanan yapılardır.

Köprüler

Avalanche (AVAX) platformunda olduğu üzere, köprüler öbür blockchainlerle birlikte irtibat kurulmasına imkan tanır. Şu an EOS, Cosmos, Ethereum ve Bitcoin (BTC) ile köprü kurmaya çalışan Polkadot, başarılı olmaları durumunda merkezi borsa olmadan token değişimine imkan tanır.

Relay Chain

Sistemin durumu hakkındaki muahedeyi tutmak için, pay delili (PoS) ve diğerinin sizin yerinize payınızı ispat etmek süreci (NPoS) algoritmaları kullanır.

Sistem, herkesin DOT token’larını özel bir kontratta kilitlemelerine imkan tanır.

Doğrulayıcılar

Parachaindeki blokları doğrulayan bilgisayarlara denir. Ayrıyeten ağdaki oylamalara katılırlar.

Aday Gösterenler

Relay chaini emniyetli doğrulayıcılar seçerek inançta fiyatlar. Aday gösterenler DOT tokenlarını stake ettirerek oylarını verir.

Toplayıcılar

Parachainlerin tüm süreçlerini yürüten nodelardan oluşur. Ayrıyeten parachain süreç datalarını relay chaine iletir.

Balıkçılar

Polkadot ağını denetim eder ve berbat süreçleri doğrulayanlara bildirir.

DOT token’larını stake ettirenler ödül almaya hak kazanır.

Polkadot İdaresi

Polkadot’un yazılımı konusunda üç farklı taraf kelam sahibidir:

DOT Sahipleri

DOT token sahipleri, ağdaki değişiklikleri önerme ve onaylama yetkisine sahiplerdir.

Konsül

DOT sahipleri tarafından seçilirler. Konsül üyeleri, değişiklikleri önerme ve hangi değişikliklerin yazılıma uygulanacağına karar verme yetkisine sahipler. Konsül üyelerinin değişikliklerinin onaylanması, DOT üyelerine nazaran daha kolaydır.

Teknik Şura

Polkadot’u inşa eden bireylerden oluşur ve acil durumlarda teklifler yapmaya yetkilidirler. Konsül üyeleri tarafından seçilir

Polkadot Nasıl Alınır?

Polkadot almak için en önemli Binance, Kraken üzere borsalarda hesabınızın olması gerekir. Akabinde piyasalara girip ödeme metodunuzu seçerek Polkadot alım satım süreçleri gerçekleştirebilirsiniz.

Polkadot (DOT) Nasıl Satın Alınır?

Polkadot şu sıralar yatırımcıların en çok merak ettiği ve satın almak istediği kripto para ünitelerinden bir tanesi. Polkadot (DOT) satın almak isteyen okuyucularımızın öncelikle bir kripto para borsasında üyelik oluşturmaları gerekiyor. Sonrasında KYC süreçlerini tamamladıktan sonra hesabınıza bakiye yükleyerek Polkadot alım satım süreçlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Polkadot satın almak için kullanabileceğiniz kripto para borsaları şu biçimde:

  • Binance
  • Kraken
  • Bithumb
  • KuCoin

Polkadot Ne İşe Fayda?

Polkadot, daha faal bir halde uygulamalar inşa etmenize ve relay chainden bağımsız olarak uygulamalarınızı çalıştırmanızı sağlar. Ayrıyeten tokenlarınızı stake ettirerek daha da kazanabilirsiniz. Son olarak farklı blockchainler üzerinden köprüler aracılığıyla etkileşimde bulunmasına imkan verir.

Polkadot’un Ethereum’dan Farkı Nedir?

Polkadot ve Ethereum’da ana ağ bulunur ve içinde çok fazla küçük çaplı blockchain platformları bulunur. Ayrıyeten staking süreçleri kullanarak ağla kontaklı kalırlar.

Şu anki araştırmalar, ağlar ortasında nasıl birlikte çalışabileceği araştırılıyor. Örnek olarak Parity kullanıcılar için Ethereum kodundan faydalanarak inşa etti.

Son olarak, yazılımcılar Polkadot’un frameworkü, Ethereum’un bir nevi kopyası olarak çalışıyor ve böylelikle birçok kişi kendisine özel olarak sistemleri tasarlayabilir.

Polkadot Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polkadot, kaç farklı zincirle etkileşimde bulunabilir?

Polkadot, kaç farklı zincirle etkileşimde bulunma üzerine rastgele bir hudut koymadı. Bu sayede uygulamalarınızı basitçe ölçekleyebilirsiniz ve rastgele bir hudut olmaksızın rahatça etkileşimde bulunabilirsiniz.

Polkadot, başka blockchain platformlarıyla etkileşimde bulunabilir mi?

Polkadot, şayet platformlar yüksek süratli süreçlere imkan tanırlarsa ve yüksek sayıda bağımsız onaylayıcılara sahipse etkileşimde bulunabilir. Fakat platformlarda düşük süratte süreçler gerçekleştirilirse bu mümkün değildir.

Parachain ve köprü aracılığıyla bağlanmış platform ortasındaki fark nedir?

Parachainler, Polkadot ağındaki paralel zincirlere verilen isimdir. Polkadot platformunu kullananlar, Polkadot’un mutabakat düzeneğini kullanırlar. Ancak köprüer, öteki platformlarla etkileşimde bulunmak için kullanılır.

Polkadot Yorumları

Ekseriyetle Rust lisanıyla programlanmış Polkadot platformu, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik konusunda rakibi olan öbür platformların birçoklarından daha âlâ performans gösteriyor. Bilhassa paralel zincirlerin sistemdeki yüksek süreç gerekliliğini minimuma indirmesi sonucu blockchain alanında ihtilal oldu. Ayrıyeten elde ettiği güçlü network tesiri sayesinde muadillerinden daha avantajlı pozisyona geçti.

Ayrıyeten Polkadot’u Discord, Telegram üzere platformlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Polkadot ile ilgili gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Kelam konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan aktifliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok kıymetli. Polkadot (DOT) haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan aktiflikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir