İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aran’dan Kripto Paralar Hakkında Değerli Açıklama

İş Bankası’nın “İş’le Buluşmalar” isimli dijital toplantısı 43. defa “Yeniden şekillenen dünyada Türkiye’yi geleceğe taşımak” konseptiyle gerçekleşti. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ortan, toplantıda birçok değerli açıklamada bulunurken, kripto para konusuna da değindi.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere nazaran iki hafta sonra İş Bankası Genel Müdürü olması beklenen Hakan Ortan, geleceğin bankası olmanın değerinden bahsetti. Ortan, günlük hayatının geçtiği mecralarda yapılacak görünmez bankacılığın geleceğin modeli olduğunu gördüklerini lisana getirdi. Ortan, şu sözleri kullandı:

“Çünkü artık müşteriler sahiden eserlerini internetten alıyorlarsa, firmalar işyerleri internetten satıyorsa ve bu sırada krediye, karta, ödemeye, finansmana muhtaçlık duyuyorsa o platform üzerinden bunu karşılayacaklar. Siz bu platformlarda ne kadar varlığınızı artırabilirseniz bu mevzu o kadar başarılı olur. Geleceğin bankacılığı platformlarda gerçekleşecek, ödeme sistemleri ve dijital paralar bunun bir modülü olacak.”

Ortan, dijital bankacılık, blockchain, dijital para ve kripto para kavramlarının birbirlerinden farklı olduğunu ve farklı ayrı kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ortan, şu açıklamada bulundu:

“Reform paketindeki dijital para konusu kripto paradan çok farklı. Merkez bankalarının çıkardığı dijital ulusal paraların dijital versiyonu. Fizikî olarak para dolanımının azaldığı durumlarda dijital paralar çok olumlu. Kripto para platformları dijital para duyumlarını kendi lehineymiş üzere kullanma eğiliminde. Kripto para kısmı düzenleme yapılmamış, teknoloji ve düzenleme açısından büyük riski barındırıyor. Uzak durmak temkinli olmakta yarar var, bir kumardan farksız kripto para tarafı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir