Bu Bitcoin (BTC) Metriği, Boğa Piyasasının Yakında Bitebileceğini Söylüyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, en yüksek düzeylerden %10 geri çekildi ve hala 60.000 doların üzerindeki redden ötürü gidip geliyor. Geri çekilme, iki kıymetli uzun vadeli hareketli ortalamanın tehlikeli bir halde vefat kesişimine (death cross) yaklaşmasına neden oldu.

Bitcoin fiyatı, 2020 mart ayında yaşanan Kara Perşembe’den sonra bu hafta sonu 60.000 doların üzerine çıkarak yüksek düzeyine yanlışsız %1.500’den fazla kıymet kazanmış oldu. Piyasa pahasına nazaran önde gelen kripto para ünitesi, 2017’de belirlenen evvelki tepesinin üç katından fazla yükselse de o bölgede satın almayı sürdüremedi ve o vakitten bu yana %10 oranında geriledi.

Boğa piyasasının tepesinin yakın olup olmadığı yahut bu noktada potansiyel olarak aslında içinde olup olmadığımız tartışılmaya başlandı. Hatta NewsBTC’de yer alan habere nazaran death cross, boğa doruğunun sonunun habercisi olabilir. Tabi bu durum büsbütün varsayımsal. Bu düşüş eğilimlerine yakıt eklemek, analist Tony Spilotro’ya nazaran 111 günlük hareketli ortalamanın “2X 350 günlük ortalamadan yalnızca %3.6 uzakta olması ve geçmişte metriğin “oldukça iyi” olarak isimlendirilmesidir.

Yinelemeyi keşfeden keskin gözlü bir kripto para analistine nazaran, bu davranış PositiveCrypto’nun “Pi Döngüsü Üst Göstergesi” üzerinde meydana geldiğinde, tipik olarak her bir yükseliş dürtüsünün doruğundan dört ila on gün içinde ortaya çıktı.

2017’de boğa koşusunun doruğu, death cross’un gerçekleşmesinden yalnızca bir gün evvel geldi ve metrik yalnızca on gün evvel %3,6 aralığa ulaştı. 2013 yılında her iki seferde doruktan bir hafta içinde %3,6 uzaklık sağlandı. Ve zirve, crossover’dan bir hafta sonra şu ya da bu halde gerçekleşti. Tek anormallik, kesişimin tepeden 40 gün evvel ulaştığı 2011 yılıydı. Bu sefer, iki hareketli ortalama yalnızca kritik %3,6 uzaklığa ulaştırmıştı.

Pekala bu oluşum, tepenin yakın olduğu manasına mı geliyor? Yoksa mevcut boğa piyasası o kadar güçlü ki, kripto para ünitesi fiyat keşfinin birinci günlerini tekrar yaşıyor ve 2011’in başındaki anormallik daha hakikat bir karşılaştırma mı? Bunu yalnızca vakit gösterecek.

Mevcut boğa piyasasında sırf sonlu bir müddet kaldıysa, tıpkı metrik, tepeye ulaşmadan evvel bir öbür kıymetli hareketin olabileceğini de gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir