Hindistan Kripto Para Üniteleriyle İlgili Her Şeyi Yasaklayabilir

Hindistan’da kripto para yasağıyla ilgili yeni haberler, ülkenin maliye bakanının geçtiğimiz günlerde bu bahiste bir konum alınacağını söylemesinin akabinde yine ortaya çıktı.

Reuters, Hindistan’ın kripto para ünitelerini ticaret, elde tutma ve madencilik de dahil olmak üzere neredeyse tüm biçimlerde yasaklayan bir yasa önerileceğini bildirdi.

Hindistan hükümetinin kripto para ünitelerini büsbütün yasaklamayı planladığı bildiriliyor. Reuters, “plan hakkında direkt bilgi sahibi” bir “üst seviye hükümet yetkilisine” atıfta bulunarak, Hindistan’ın kripto para ünitelerini ticaret, elde tutma ve madencilik dahil çabucak hemen her çeşitten yasaklayan bir yasa önereceğini bildirdi. Rapor, Hindistan’ın Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın yaptığı son yorumlardan kısa bir müddet sonra geldi:

“Kesinlikle dijital dünyada, kripto para ünitesinde vb. deneylerin yapılabileceği yollara bakıyoruz.”

Maliye bakanı ne tıp deneylere müsaade verileceğini detaylandırmasa da, bu yorumlar o sırada Hindistan’ın kripto para işletmelerine umut verdi. Pazar günü India Today ile yeni bir röportajda Sitharaman daha fazla detay verdi. Blockchain teknolojisi ile ilgili deneylere müsaade verileceğini söyledi.

“Blockchain, Bitcoin yahut kripto para ünitesi deneyleri olarak isimlendirmek isteyebileceğiniz rastgele bir şeydeki deneylerin ve bu tıp deneylere bağlı olan fintech’in kullanabileceği makul bir pencereye müsaade vereceğiz. Her şeyi yasaklamayacağız.”

Reuters haberinde yer alan hükümet yetkilisi, “Blockchain teknolojisiyle ilgili bir sıkıntımız yok. Teknolojiden yararlanmanın hiçbir ziyanı yok” dedi. Kripto para ünitelerine gelince, India Today röportajında ​​Sitharaman, “Bir kabine notu hazırlanıyor. Neredeyse tamamlanmak üzere ve sonra kabineye götürülecek” dedi.

Notun yahut önerilen yasanın ne içereceği görülecektir.

Reuters haberi ayrıyeten, yatırımcıların yatırımlarını altı aya kadar ödemesiz bir mühlet içinde tasfiye etmemeleri durumunda cezaların uygulanacağını söyledi. Evvelki yasak haberleri ayrıyeten yatırımcılara kripto yatırımlarından çıkmaları için üç ila altı aylık müddet verileceğini belirtti.

Yasak yürürlüğe girerse, Hintli kripto işletmelerinin kapanmaktan diğer seçeneği kalmayacak. Lakin Hindistan kripto para borsalarının yöneticileri geçtiğimiz günlerde The Block’a hükümetin bu kadar sert bir karar almayacağından umutlu olduklarını söyledi.

Tekrar de, en makus durum senaryosuna hazırlanıyorlar. Kimi yöneticiler yer değiştireceklerini söylerken, başkaları yasağın gerçekleşmesi durumunda Hindistan Yüksek Mahkemesinde hükümetle savaşacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir