Güney Kore, Kara Para Aklamaya Mahzur Olmayan Borsalara Ceza Verecek

Güney Kore, kara para aklamaya pürüz olmayan kripto para borsalarına yaptırım uygulamak için harekete geçti. Ülkenin mali düzenleyicisi, kara para aklama ile gereğince çaba etmeyen kripto para şirketlerine çeşitli cezalar verecek.

Ülkenin Finansal Hizmetler Komitesi (FSC), 20 Nisan 2021 tarihinden itibaren, kara para aklama ile gereğince uğraş etmeyen kripto para şirketlerinin para cezası ile karşı karşıya kalacağını duyurdu. Kripto para şirketleri, kuşkulu süreçleri bildirmezlerse ve bu müşterilerin kayıtlarını tutmazlarsa kıymetli cezalar ödeyebilirler. Ceza, şirketlerin büyüklüğüne nazaran farklılık gösterecek.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bithumb, kara para aklama tedbirlerine uymayan ülkelerdeki kripto para hesaplarını kısıtladığını duyurmuştu. Bithumb, bu yönetmeliğin haberini evvelden almış üzere görünüyor.

The Financial Action Task Force (FATF), Güney Kore’nin komşusu Kuzey Kore’de dahil olmak üzere, kara para aklama tedbirlerine uymayan 21 ülkeyi belirlemiş durumda.

Kara para aklamayı önlemeye çalışan birinci ülke Güney Kore olmayacak. FATF, ortalarında Güney Kore’nin de bulunduğu üye ülkelere, kara para aklama konusunda daha titiz davranmaları konusunda davette bulundu. Bu davetin yasal bir bağlayıcılığı olmasa dahi, tekliflere kulak asmayan ülkeler FATF tarafından kara listeye alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir