Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu

Ethereum’un (ETH) ölçeklendirme problemleri, uzun müddettir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bilhassa DeFi patlamasının yaşanmasının akabinde, yatırımcılar ağın son derece değerli hale geldiğinin üzerinde duruyorlar. Bu durum bilhassa küçük yatırımcıların ağ üzerinde süreç yapmasını imkansız hale getirmiş durumda.

Ethereum‘un başındaki isim olan Vitalik Buterin, katıldığı bir podcast’te, Ethereum’un ölçeklendirme meselelerinden kelam etti.

Önümüzdeki Aylarda Ölçeklenebilirlik 100 Kat Artabilir

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemi içerisindeki birtakım problemleri ele aldı. Buterin katman-1 ve katman-2’nin ölçeklendirme problemlerinden bahsetti.

Buterin, Ethereum’da yaşanan ölçeklendirme problemlerine tahlil getirebilecek ikinci katman tahlili hakkında konuştu. Buna nazaran süreç bilgileri Ethereum ağında bir ortaya gelmeden evvel, evvelce belirlenmiş olan bir zincirde depolamanın bir yolu sağlanır.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı meseleleri minimalize edebilmek ismine tasarlanan bir tahlildir. Ethereum 2.0 ile birlikte ağa, kelamda sharding içeren bir katman ve ölçeklenebilirlik probleminin tahlili için öteki eklemeler de yapılacak.

Buterin toplamaların (rollups) çok yakında geleceğini belirtti.

“Toplamalar çok yakında geliyor. Daha fazla ölçeklendirmeye muhtaçlık duyduğumuz vakitte sharding de hazır hale gelmiş olacak.”

Ek olarak Buterin ZK tabanlı bir toplama üzere bir şeyin, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ölçeklenebilirliği 100 kat artabileceğine inanıyor. Yeniden de Buterin, birtakım riskler konusunda ihtarlarda bulunmayı ihmal etmedi.

“Bu yeni bir teknoloji ve yeni teknolojiler her vakit çeşitli riskler barındırır. Fakat bu durumdan rahatsız olmayacak beşerler olduğuna inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir