Ethereum’un (ETH) Nisan Ayındaki Berlin Güncellemesine 4 EIP Dahil Olacak

Ethereum son günlerde ağı güçlendiren güncellemeleriyle ön plana çıkıyor. Kısa mühlet evvel, Berlin güncellemesinin nihayet konuşlandırılmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Ethereum’un baş geliştiricisi Tim Beiko yakın tarihli bir duyuruda, Berlin’in yaklaşık dört EIP ile hayata geçirileceğini bildirdi.

Aralık 2019’da gerçekleşen İstanbul hard fork’u ile Ocak 2020’deki Muir Glacier yükseltmesiyle bir arada uzun bir duraklamadan sonra, Berlin’in 14 Nisan 2021’de Ethereum ana ağında 12.244.000 blokta planlandığı bildirildi. Gönderide Beiko, Berlin güncellemesinden evvelki birinci test ağının Ropsten olacağını ve 10 Mart 2021’de yayına girmesinin beklendiğini belirtti. Bunu daha sonra Goerli ve Rinkeby takip edecek.

En son yükseltmeye yaklaşık dört EIP dahil. Bunlar:

  • EIP-2565: ModExp Gas Maliyetini düşürecektir
  • EIP-2718: Birden çok süreç çeşidi için daha kolay dayanak sağlamak ismine bir ortak zarf halinde yeni bir süreç çeşidi sunar.
  • EIP-2929: Makul gas maliyetlerini artırabilir
  • EIP-2930: İsteğe bağlı erişim listelerine odaklanır. Bu, EIP-2929 tarafından getirilen kimi gas maliyetlerindeki artışı azaltabilir.

Dahası, yaklaşan hard fork ile geliştirici, ağın düğüm operatörlerini, şayet bir modülü olmayı amaçlıyorlarsa, gerçek fork’tan evvel düğümlerini yükseltmeye çağırdı. Bunu, yükseltmeden birkaç gün evvel yapmak, blok süresindeki değişkenlik nedeniyle yararlı olabilir. İstemci sürümlerinin yükseltilmesi, düğüm operatörlerinin Berlin yükseltmesiyle uyumlu olması için de kıymetli. Bu yükseltmenin istemciler kısmı go-ethereum [geth], OpenEthereum [f.k.a Parity], Nethermind ve Besu idi.

Gas fiyatlarını denetim altında tutan EIP-1559 tüm kripto para topluluğu tarafından beklerken, bunun Londra hardfork’u sırasında gerçekleşeceği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir