Erkan Öz ve Kaan Sarıaydın, Okan Bayülgen’in Programında Blockchain ve Kripto Paralarla İlgili Konuştu

Türkiye’de kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden iktisat gazetecisi Erkan Öz ve stratejist Kaan Sarıaydın TV100’de Okan Bayülgen’in sunduğu Okan Bayülgen ile Nokta programına iştirak sağladı. Programda blockchain teknolojisi ve kripto paralar konuşuldu.

Programda değerli noktalara değinen Erkan Öz, bilhassa blockchain teknolojisinin sağlayacağı yararlardan bahsetti. Öz, ayrıyeten bu teknolojinin yanlış kullanımı durumunda badirelere da yol açabileceğini lisana getirdi:

“Her ne kadar yalnızca olumlu konuşuyor üzere görünsem de aslında hem blockchain’in hem de Bitcoin‘in tehlikeleri var. Bu sistem merkezi olarak kurgulanırsa şu ankinden daha berbat, daha distopik daha totaliter idarelerin kurulmasına neden olabilir. Şu anda Çin Halk Cumhuriyeti maalesef bunu yapıyor. Çin Devlet Lideri geçen sene çıktı blockchain’de dünyada 1 numara olacağız dedi. Şu an aslında bunun altyapısını hazırlıyorlar.”

Öz, Türkiye için blockchain‘in kıymetine değinerek, şunları söyledi:

“Bizim Türkiye olarak genç nüfusumuz var. Talihimiz bu. Bu alanda çalışan Emin Gün Sirer, Cemil Şinasi Tıbbın üzere kıymetli isimler var. Memleketler arası alanda isim yapmış beşerler. Gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyorlar. Bu bölüm dünyanın en büyük kesimi olacak. İnternetten daha büyük bir ihtilal olacak. İnternetin ekonomiyi nasıl dönüştürdüğünü nasıl yeni bir iktisat yarattığını hatırlayalım.Yani önümüzdeki 10 sene içerisinde inanın bu blockchain teknolojisinden en az 20 triltoynluk bir iktisat doğacak.”

Erkan Öz, Türkiye olarak yapılması gerekenin üniversiteler ve bu alanda çalışan hocaları bir ortaya getirmek olduğunu söyledi. Öz’e nazaran bu kesim stratejik kesim olarak seçilmeli ve gençler bu alana yönlendirilmeli. Ayrıyeten Öz, “İstanbul’u kripto para, blockchain üssü haline getirmemiz gerekiyor” sözlerini de kullandı.

Tehlikelere Karşı Uyardı

Stratejist Kaan Sarıaydın ise, kripto para borsalarına karşı ikazlarda bulundu. Sarıaydın şunları söyledi:

“Kripto paraları borsalarda tutuyorsan,o borsalar bir gün sıfırlanabilir, kapanabilir. Paran yok olabilir. Kaç insan bugün kripto paralara anarşist niyetle yatırım yapıyor, dürüstçe soruyorum. Alıyorlar, zira kumarbazlık yapmak istiyorlar. Alıyorlar, parayı o borsada tutuyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir