Binance Smart Chain Tabanlı Projede Dolandırıcılık! 32 Milyon Dolarla Ortadan Kayboldular

Yeni bir gün ve DeFi’da yeni bir “rug pull” hadisesi daha. Binance Smart Chain (BSC) tabanlı “yield farming” protokolü Meerkat Finance’in (MKAT) takımı BUSD ve BNB’de 32 milyon dolarla ortadan kayboldu.

DeFi’ın tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biri bugün yaşandı. Meerkat Finance (MKAT) takımı, Binance Coin (BNB) ve Binance USD (BUSD) stablecoin’lerinde 32 milyon dolar ile ortadan kayboldu.

Exit Scam Gerçekleştirildi

Bugün erken saatlerde, Çin kripto para topluluğu, Binance Smart Chain’e dayanan bir “yield farming” protokolü olan Meerkat Finance’in (MKAT), teze nazaran bir “rug pull” (DeFi odaklı bir exit scam türü) gerçekleştirdiğini bildirdi. Takım, Telegram kanalında Meerkat Finance altyapısının hücuma uğradığını ve tüm fonların çalındığını duyurdu.

Bir takım temsilcisi, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının atak nedeniyle “çaresiz” hissettiğini söyledi. Çinli gazeteci Colin Wu’nun birinci kaba varsayımlarına nazaran, MKAT topluluğu yaklaşık 14 milyon Binance USD (BUSD) ve 73.635 Binance Coin (BNB) kaybetti.

Yazının yazıldığı sırada Binance Coin (BNB) fiyatı 240 doların üzerinde kalmak için gayret ediyor, bu nedenle dolandırıcıların ganimetlerinin tüm kıymeti 32 milyon doları aşıyor. Bu, bu “rug pull” ismi verilen dolandırıcılık Binance Smart Chain tarihinin en büyüğü ve muhtemelen şimdiye kadarki en makûs DeFi dolandırıcılıklarından birisi.

Görünüşe nazaran Meerkat Finance grubu, bir DeFi exit scam’inden sorumlu. Resmi proje web sitesi kapatıldı ve kopyası Wayback Machine, Google Cache ve benzeri toplayıcılardan silindi. Ayrıyeten proje tüm toplumsal medya kanallarını kapattı ve GitHub depolarını ortadan kaldırdı.

Meerkat Finance (MKAT) neydi?

Meerkat Finance (MKAT), diğer bir Binance Smart Chain DeFi protokolü olan Alpaca Finance’in (ALPACA) bir çatalıydı. MKAT-BNB havuzlarında “yield farming” hizmetleri, stake etme ve pasif gelir için araçlar sunuyordu.

Dolandırılan yatırımcılar, yatırımlarını geri alma uğraşlarını koordine etmek için bir Telegram kanalı açtı. Dolandırıcılık kurbanları, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya ulaşmayı ve ondan muhafaza istemeyi planlıyor. Binance Chain’in müşteri dayanak takımı de kendi araştırmasına başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir