ABD’li Savcılar, Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes ile Teslim Olma Konusunda Görüşüyor

Savcılar, Şubat ayında yapılan bir duruşmada Arthur Hayes’in önümüzdeki ay ABD makamlarına teslim olabileceğini söyledi.

The Block tarafından elde edilen mahkeme evraklarına nazaran, kripto para türev borsasının kurucu ortağı ve eski CEO’su Hayes, “şu anda Singapur’da ikamet ediyor” ve ABD Adalet Bakanlığı’nın geçen Kasım ayında açtığı davayla temaslı olarak teslim olma ve mahkemeye çıkma konusunda ABD hükümeti ile görüşmelerde bulunuyor.

Hayes ve öbür BitMEX kurucuları, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu‘nun bir iddianamesiyle Banka Zımnilik Yasası‘nı ihlal etmekle suçlanmıştı.

Detaylar, 9 Şubat’taki bir mahkeme duruşmasının tutanağına dahil edildi. ABD Başsavcı Yardımcısı Jessica Greenwood, elde edilen tutanağa nazaran mahkemeye şunları söyledi:

“Sanık Hayes ile Hawaii’de 6 Nisan 2021 tarihli teslim olma durumunu tartıştık. plan, Mahkemekeyi görülme durumundan haberdar etme, teslim olma ve Hawaii’de görülme için ulaşımı konuşma ve akabinde uzaktan Yargıç huzuruna çıkma olarak ilerleyebilir. Bu nedenle, tarih yaklaştıkça size bu hususta bir sunum yapmayı umuyoruz.”

Greenwood ayrıntılandırmaya devam etti:

“Teslim olmayı nasıl ayarlayabileceğimizi avukatla görüştük. öncelikle Hawaii’de görünmeyi ve Hawaii’deki sunumunun akabinde, yargıcın huzurunda sanal bir görüşme yapmayı teklif etti. New York’un Güney Bölgesi’nde fizikî olarak görünmek yerine, uzaktan görüşme ile Yargıç huzuruna çıkacağını, Amerika Birleşik Devletleri içinde ise yetkililere teslim olacağını söyledi.”

BitMEX ve kurucularına karşı yürütülen hukuk davalarında davacıları temsil eden Pavel Pogodin, birinci olarak tutanağın içeriği hakkında Çarşamba günü tweet attı. Greenwood, Hayes’in Hawaii’de kalmasıyla ilgili bir soruyu kefalet paketinin tartışılmakta olduğunu söyleyerek yanıtladı.

Duruşmadan dokuz gün sonra Hayes, piyasanın durumunu değerlendirdiği ve gelecekte daha fazla misyon kelamı verdiği bir blog yazısı yayınladı. Metne nazaran, ABD hükümeti Greg Dwyer aleyhine iade davası başlattı. Greenwood şunları söyledi:

“Avukatımızdan, bu süreçlere itiraz edilmeyeceğini anlıyoruz, fakat dediğim üzere, onunla istekli bir teslim müzakeresi yapamadık.”

Duruşmada, diğer bir kurucu ortak olan Ben Delo’ya da değinildi ve en azından avukatın onun New York’ta görünmeyi planladığını söz ettiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir