Stellar (XLM), Horizon 2.0 Güncellemesini Tanıttı, Fiyatı Tesirler mi?

Stellar Development Foundation (SDF), Horizon 2.0 güncellemesinin detaylarını açıkladı. Güncelleme Stellar’ın mimarisini yenileyerek onu daha esnek ve kullanıcı dostu hale getiriyor.

Stellar geliştiricileri, Stellar ekosistemi için istemciye yönelik API sunucusu olan Horizon’un mimarisini büsbütün yeniledi. Artık Stellar Core ve Stellar tabanlı uygulamalar ortasındaki etkileşim noktası daha esnek bir formda çalışıyor.

Stellar (XLM) takımının resmi bir blog gönderisine nazaran, Horizon 2.0’ın API sunucusunun sürümü çalışıyor. Her şeyden evvel, blok zinciri ile etkileşime geçmek için Stellar doğrulayıcıyı kullanıma sunma muhtaçlığını ortadan kaldırır.

Bunun yanı sıra, tam teşekküllü bir doğrulayıcı çalıştırmak, kullanım durumlarının birden fazla için mantıklı değildi. Böylelikle, Horizon 2.0 ile API aygıtı farklı başka etkinleştirilebilir.

Bir doğrulayıcı çalıştırırken, müşteri Stellar (XLM) protokolünün ademi merkeziyetçiliğine katkıda bulunabilir yahut kıymetli referandumlara (ücretler, enflasyon oranları vb.) katılabilir. Horizon ile, bir müşteri ağ içindeki olayları izleyebilir, yeni süreçler gönderebilir ve blok zincirinin mevcut durumunu (adreslerdeki bakiyeler gibi) keşfedebilir.

İhtiyaçlar Azaltıldı, Suram Kolaylaştırıldı

Yeni güncellemeyle Stellar, blockchain sisteminin modülleri ortasındaki etkileşimi optimize eden modüler mimariyi tanıttı. Stellar Core’un yeni sürümü (Captive Core olarak adlandırılır), defterleri büsbütün bellek içinde işleyebilir, böylelikle başka bir Core DB tutmaya gerek kalmaz.

Başlangıçta ağ aygıtlarına bağlanma süreci olan “Yutma” (Ingestion), artık son teknoloji makinelerde bile haftalar sürerken bir günden daha kısa sürüyor. Ek olarak, Stellar Core’u çalıştırma süreci bellek açısından çok daha verimli hale gelir. Grup, HD alanı tüketiminin “yüzlerce gigabayt” kadar azaldığını garanti ediyor.

Stellar (XLM) Fiyatında Durum Ne?

Stellar (XLM), Coingecko datalarına nazaran son 1 saate %1, son 24 saatte %3.50 oranında artış yaşadı. Kripto para ünitesi son 7 günde ise %12 paha kazandı. Stellar, tüm vakitlerin en yüksek düzeyine bundan 3 sene evvel 0,875563 dolara yükselmesiyle ulaşmıştı. Kripto para ünitesi şu anda bu düzeyden %50 oranında geride.

Stellar’ın yeni güncellemesinin fiyata tesir edip etmeyeceği şimdi bilinmiyor. Yorumculara nazaran bu haber şimdi fiyatlanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir