Ripple (XRP), Merkez Bankaları İçin Yeni Bir Proje Duyurdu

Ripple, merkez bankalarına dijital varlıkların idaresi ve ihracı için, inançlı, denetimli ve esnek bir tahlil sağlayan açık kaynaklı XRP Ledger’in yeni bir versiyonunu deniyor.

Merkez Bankaları, CBDC konusunda araştırmalarını süratli bir biçimde devam ettiriyor. Yakın gelecekte, birçok merkez bankasının, kendisine ilişkin dijital bir parayı piyasaya sürmesi bekleniyor. CBDC’lerin piyasaya sürülmesinin, kimi zorluklara da yol açabileceği tabir ediliyor.

Ripple da bu kapsamda, pilot bir uygulama başlattığını duyuran bir makale yayınladı. İşte o makaleden değerli ayrıntılar:

CBDC Zorlukları

Tıpkı günümüzdeki kripto para ünitelerinde olduğu üzere, CBDC’lerin temelini de dağıtılmış defter teknolojisinin oluşturması bekleniyor. Merkez bankaları, CBDC’ler için mevcut blok zincirlerini kullanmaya devam ediyor. Fakat birden fazla ledger, ödemeler için oluşturulmadığından, ağ üzerinde birtakım ezalar meydana gelebilir. Ağ vakitle, süreç hacmini kaldıramayacak kadar ağırlaşabilir.

Blok zincirlerin büyük bir kısmı herkese açık bir pozisyonda yer alır. Merkez bankasının gereksinim duyduğu şey ise muhtemelen bundan daha fazlası olacaktır. Daha fazla süreç saklılığı ve para ünitesi üzerinde daha fazla denetim sağlanması, merkez bankalarının isteyebileceği özellikler ortasında. Bu nedenle merkez bankaları, özel bir ledger kullanarak CBDC oluşturma yoluna gidebilirler.

CBDC Private Ledger

CBDC Private Ledger, XRP Ledger ile birebir blok zinciri teknolojisini kullanır. Yani CBDC Private Legder da tıpkı XRP Ledger üzere ödemeler için oluşturulan bir platformdur.

CBDC Private Legder, para transferi için hayli inançlı ve düşük maliyetli bir platform olacak. CBDC Private Ledger, saniyede on binlerce süreci yönetim edebilmek kapasitesine sahip olacak. Platform proof of work algoritmasını kullanan ve herkese açık olarak çalışan blok zincirlerinden 61.000 kat daha verimli olacak.

CBDC Private Legder, merkez bankalarının istek edeceği en yüksek güvenlik standartlarını da karşılama özelliğine sahiptir. Çünkü bu platformun gerisindeki teknoloji, 8 yıldır kesintisiz bir biçimde devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir