EOS Eski CTO’su Larimer’den Yeni Proje: Twitter Sansürü ile Gayret Edecek!

EOS eski CTO’su Dan Larimer, Twitter’ın “zorbalığı” ile çaba etmek için tasarladığı yeni projesini açıkladı.Larimer uzun vakittir toplumsal medya platformlarına ilgi duyuyor, lakin Voice üzere evvelki teşebbüsler epeyce merkezileştirilmişti.

Hatırlrsınız geçtiğimiz aylarda ABD eski Lideri Donald Trump, ABD başşehrinde şiddetli bir isyanı kışkırttığı argümanıyla Twitter tarafından sansürlenmişti. Bu da Trump yanlısı ve sansür aykırısı insanların yansısını toplamıştı. Bunun üzerine beşerler sansürsüz bir toplumsal medya platformu hakkında niyetlerini belirtmeye başlamıştı.

Ocak ayında EOS CTO’luğu vazifesini bıraktıktan sonra Dan Larimer, Clarion isminde yeni bir sansüre dirençli toplumsal medya projesini duyurdu.

Larimer Sansüre Karşı Duruyor

Larimer, yeni projesinin konseptini açıklayan bir GitHub gönderisi paylaştı. Larimer, “Merkezi bir hizmetin performansı ve güvenilirliği ile merkezi olmayan bir hizmetin özgürlüğü ve bağımsızlığını” yansıtan sansüre dirençli bir “arkadaş-arkadaş” ağını tanımladı. Larimer, projesinin arkadaşlarını ve ailesini “Twitter, Facebook, YouTube, Amazon ve Google’ın zorbalığından” kurtaracağını tez etti.

Proje, RetroShare, Hive (eski ismiyle Steemit) ve Voice’tan ilham aldı ve Larimer, RetroShare’in istenen merkezileştirme seviyesine çok daha yakın olduğunu söyledi. Clarion, e-posta, imajlı sohbetler ve öteki ileti yayma biçimlerini kolaylaştıracak.

Ocak ayında Larimer, sansüre dirençli teknolojiye olan ilgisinin kısmen Twitter’ın ABD eski Lideri Donald Trump’ı Twitter’dan yasaklamasından kaynaklandığını belirtti. Trump, 8 Ocak’ta ABD başşehrinde şiddeti kışkırttığı için yasaklandı ve Larimer, sonraki gün “Twitter’ı terk etme zamanının” geldiğini belirtti.

Larimer ayrıyeten kullanıcıları Parler isimli toplumsal medya uygulamasını indirmeye teşvik ediyor üzere görünüyordu. Parler, sansüre dirençli bir toplumsal medya platformu olarak pazarlansa da beyazları üstün gören çok sağcıların yer aldığı bir platform olarak ünlendi ve bu manada da çok tenkit aldı.  Ancak, hacktivist @donk_enby harekete geçtiğinde ve Parler kullanıcıları hakkında kimlikler ve meta datalar dahil olmak üzere kapsamlı bilgileri ortaya çıkaran herkese açık meta dataları çıkardığında Parler büyük bir güvenlik ihlali yaşadı.

Son vakitlerde çok sağcı toplumsal medya platformu Gab de, Donald Trump’ın şahsî hesabı da dahil olmak üzere taarruza uğradı. Larimer, projesini Gab hack’inin halka açıklanmasından bir gün sonra duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir