Dogecoin (DOGE), Bitcoin (BTC) ve Öteki Altcoin’leri Geride Bırakarak Twitter’da En Çok Konuşulan Kripto Para Oldu

Kripto para takipçisi ICO Analytics bilgilerine nazaran, Dogecoin (DOGE) geçen ay Twitter’da en çok konuşulan kripto para ünitesi oldu. Dogecoin (DOGE) piyasa pahasına nazaran en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin’i (BTC) bile geride bıraktı.

Bilgilere nazaran Dogecoin (DOGE), Twitter’daki kripto paralar hakkındaki tüm bahsetmelerin %10.4’ünü oluşturdu. Bitcoin ise %10.1 ile çabucak gerisinden geldi. Dogecoin (DOGE) hakkında bahsedilmeler, 17.000 faal kullanıcılı Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir borsa olan Uniswap’inkinden on kat daha yüksekti.

Dogecoin, 2013 yılında Shiba Inu köpeği maskotuyla bir “şaka” parası olarak doğdu. Bugün, kripto para ünitesinin pahası 6.5 milyar doları aşarken rock yıldızları, teknoloji girişimcileri ve hatta hükümet yetkilileri dahi toplumsal medyada Dogecoin’den bahsediyor.

Dogecoin’in en büyük hayranlarından biri, geçmişte kendisini Dogecoin’in CEO’su olarak anan Tesla CEO’su Elon Musk. 49 yaşındaki milyarder, geçtiğimiz ay Dogecoin’i odak noktasına aldığı bir tweet çılgınlığına girişti ve attığı tweet’ler ile kripto paranın çok yükseleceğini ima etti.

Bu, Musk ve Twitter ile hudutlu kalmadı. Altcoin, 2020’de görüntü uygulaması TikTok’ın da değerli gündem hususlarından biri haline geldi ve birkaç gün süren bir Dogecoin gayretini tetikledi.

Tüm bunlar, altcoin fiyatının süratle yükselmesine neden oldu. CoinGecko’ya nazaran DOGE, Ocak 2020’de 0.002 doların atında olan düzeyinden, geçen ay tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 0.083 dolara kadar yükseldi. Bu, %4050’lik bir artışa denk geliyor.

Bununla birlikte Dogecoin, tek bir adresin toplam arzın %27’sinden fazlasını elinde tutması ve fiyatların yapay olarak şişirilmesine neden olabileceği tasasıyla tenkitlere maruz kaldı. Bu tenkitlere Musk da katıldı ve balinalara varlıklarını satmaları halinde pahası kadar ödeme yapacağını söyleyen bir tweet attı. Ayrıyeten Doegecoin ağı, gösterilen ağır ilgi nedeniyle bu haftanın başlarında yeni bir güncelleme de aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir