Cardano’nun (ADA) Ardında Olan Şirket, Ağın Tümüyle Merkeziyetsiz Olacağı Tarihi Açıkladı

Heyecanla beklenen Mary hard fork’u, 1 Mart’ta Cardano ağında muvaffakiyetle etkinleştirildi. Güncelleme, ağı çok varlıklı bir blokzincirine dönüştürdü. Ağ artık akıllı mukavelelere gerek kalmadan başka blokzincirlerindeki varlıkları barındırabiliyor.

U.Today ile paylaşılan bir basın açıklamasına nazaran Input Output HK, Cardano (ADA) blokzincirinde ihtilal niteliğinde bir fonksiyonellik uyguladı. Artık Cardano (ADA), akıllı mukavele dağıtımı olmadan öbür blokzincirlerinden varlıkları barındırabiliyor.

Bu, geliştirme sürecinin maliyetini değerli ölçüde azaltıyor ve programatik ve programatik olmayan blokzincirleri ortasındaki etkileşimi ilerletiyor. Ağda, öteki zincirlerin lokal token’larını temsil eden varlıklar, Cardano’nun ADA varlığına emsal formda çalışıyor.

Geliştiriciler ayrıyeten, Cardano’nun (ADA) Mary sonrası geliştirme planlarını da açıkladı. Blokzinciri tabanlı kredi platformu Celsius Network ve dünyanın birinci merkeziyetsiz yapay zeka ağı olan SingularityNET, Cardano’nun b2b benimsemesinin öncüleri olacak.

Bu Ay Tümüyle Merkeziyetsiz Olması Bekleniyor

Input Output HK’nin Eser Yöneticisi Aparna Jue, bunun blokzinciri tabanlı uygulamaların benimsemesinin birinci adımlarından biri olduğunu vurguluyor:

“Yerel token’lar, Cardano’da akıllı mukavelelerin sunulmasında çok değerli bir adımdır ve işletmelerin ve geliştiricilerin, çok varlıklı bir Cardano ağının sunduğu artırılmış güvenlik, esneklik ve daha düşük maliyetlerden yararlanmasına imkan tanır. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Cardano’nun yararı için bir dizi gelecek vaat eden kullanım alanının hayata geçtiğini görmeyi umuyoruz.”

Ek olarak, Cardano’nun (ADA) merkeziyetsizlik ölçümleri de artmış durumda. Cardano (ADA) blokzincirinin %88’i topluluk odaklı stake havuzları tarafından denetim ediliyor.

Input Output HK’daki takım, projenin merkeziyetsizlik yolunda ilerlediğini söylüyor. Cardano Mart ayının sonunda, tümüyle merkeziyetsiz hale gelerek, idare gücünü büsbütün ADA stake havuzlarına bırakacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir