CBOE, VanEck’in Bitcoin ETF’i İçin Müracaatta Bulundu

Global pay senedi ve türev borsası olan CBOE Küresel Markets, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) VanEck’in Bitcoin ETF’ini listelemek ve ticaretini yapmak için bir talepte bulundu. Bu talep, VanEck’in ABD’de Bitcoin’e bağlı bir ETF başlatma seyahatini tekrar canlandırıyor.

CBOE sözcüsü şu tabirleri kullandı:

”Başvurumuz, VanEck’in 30 Aralık’taki evvelki S-1 dosyalamasına dayanıyor ve piyasaya sürülen birinci ABD Bitcoin ETF’i olabilecek sonraki adımları temsil ediyor.”

Kanada, geçtiğimiz haftalarda büyük ilgiyle karşılanan iki Bitcoin ETF’i onayladı. Geçen ayın sonlarında piyasaya sürüldüğünden bu yana Purpose Bitcoin ETF’inin idaresi altında olan varlık ölçüsü 400 milyon doları aştı.

Cboe ETF’in avantajlarını şu biçimde sıraladı:

“ETF yoluyla bir Bitcoin durumuna sahip olmak, perakende yatırımcılar için direkt spot Bitcoin satın almaya kıyasla birtakım avantajlar sunuyor. En kıymetli avantaj, Custodian’ın fonun Bitcoin varlıklarını koruma etmek için kullanılmasıdır. Sponsor, fonun Bitcoin’ini tutma hali nedeniyle NYDFS tarafından kiralanan ve düzenlenen bir fon şirketi olan Custodian’ı dikkatlice seçti.”

Chicago borsa operatörü, geçen yılın sonlarında bir bilgi eseri aracılığıyla Bitcoin piyasasına geri dönme niyetini açıkladı. Firma, işin Bitcoin’e ve ticareti yapılabilir öteki eserlere bağlı yeni endekslere yol açabileceğini söyledi.

Firma 2019’da bilhassa 2017’de piyasaya sürdüğü Bitcoin vadeli süreç eserini sonlandırdı.

Bloomberg’den Eric Balchunas, The Scoop’un yakın tarihli bir kısmında, SEC’in bu türlü bir fonu onaylamasının an problemi olduğunu söyledi:

”Bence SEC’in bu fikre alışması an sıkıntısı ve bunun epey süratli olacağını hayal edebiliyorum. Fakat yeniden orada değilim, düzenleyici değilim. Beşerlerle konuştuğumda duyduğum şey bu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir