Kripto Para Borsası Coinbase Kendi Kripto Parasını mı Çıkaracak?

ABD merkezli Bitcoin (BTC) ve kripto para borsası Coinbase, halka açılma planının bir kesimi olarak kendi token’ını piyasaya sürme ihtimalinden bahsetti.

Daily Hodl haberine nazaran Birinci halka arz (IPO) için onay almak üzere ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmi müracaatında Coinbase, sermaye artırma stratejisinin bir kısmının, bir kamu şirketi olarak firmanın finansal sıhhatini desteklemek için kendi blok zinciri token’larının ihraç edilmesini içerebileceğini söylüyor.

Doküman temel olarak borsanın yaklaşmakta olan pay senedi arzını tartışsa da, birebir vakitte lokal bir kripto para ünitesi mümkünlüğünü da göz önünde bulunduruyor. Coinbase, birkaç kısımda lokal bir blockchain token’ından bahsediyor. Daha açık bir formda, firma “müşteri ödül yahut sadakat programları ile irtibatlı olarak blok zinciri token’ları da dahil olmak üzere ek sermaye pay senetleri ihraç edebileceğini” öne sürüyor:

“Ayrıca, halka açık bir şirket olmanın ve geçerli kural ve düzenlemelere uymanın, yönetici ve çalışan sorumluluk sigortası almamızı daha değerli hale getireceğini düşünüyoruz ve birebir yahut misal teminatı elde etmek ve sürdürmek için kıymetli ölçüde daha yüksek maliyetler ödememiz gerekebilir. Bu faktörler tıpkı vakitte, idare konseyimizin nitelikli üyelerini ve nitelikli icra memurlarını çekmemizi ve elde tutmamızı daha da zorlaştırabilir. İşletmenin büyümesini desteklemek için ek sermayeye muhtaçlık duyabiliriz ve bu sermaye mevcut olmayabilir.”

Coinbase, daha fazla sermaye oluşturmak ve borcun bastırılmasına yardımcı olmak için, idare şurasının blockchain token’ları formunda boş çek tercihli pay senedi çıkarmasına ve token’ları borsadaki müşterilerin kullanımına sunmasına müsaade vermeyi öneriyor. Boş çek imtiyazlı pay senedi ihraç etmek çoklukla bir şirketin en büyük hissedarları tarafından farklı hissedarlardan onay almak zorunda kalmadan yeni sermaye toplamak için kullanılır.

Coinbase Hakikaten Token Çıkarır mı?

Dosyalama, token ihraç edilmesini potansiyel bir risk faktörü olarak kabul ediyor ve token’lara akan sermayenin Coinbase paylarının bedelini etkileyebileceğini vurguluyor.

“Müşteri mükafatları, sadakat programları ve öbür teşvikler uyarınca vakit zaman bir finansman, satın alma, yatırımlar ile ilişkili olarak blok zinciri token’ları da dahil olmak üzere sermaye stoğumuzu dönüştürülebilir menkul değerlerimizi de çıkarabiliriz. Bu türlü bir ihraç, mevcut hissedarlarımızın kıymetli ölçüde azalmasına ve A Sınıfı ismi paylarımızın halka açık fiyatının düşmesine neden olabilir.”

Kimi yorumlara nazaran bu kanılar Coinbase’in kendi token’ını yaratmayı planladığını göstermiyor. Tersine, bunu yapmanın sonuçlarını düşündüğünü gösteriyor. Üstteki tabirlerde de göründüğü üzere Coinbase, bir token çıkarmanın pay senedinin fiyatını etkileyeceğine inanıyor. Firma, bir token çıkarırsa, bu kararın mevcut hissedarlar için değerli ölçüde sorun yaratabileceğini ve öteki düşüncelerin yanı sıra pay senedi fiyatlarının düşmesine yahut dalgalanmasına neden olabileceğini belirtiyor.

Coinbase’in kanılarına karşın, borsanın kendi kripto para ünitesini tanıtabileceği fikri büsbütün kelam konusu değil. Bilindiği üzere Binance, Huobi, KuCoin, OKEx Gemini ve FTX üzere birçok önde gelen borsanın kendi kripto para ünitesi var. Aslında üzerine düşününce Coinbase’in de USD Coin (USDC) stablecoin‘ine sahip olduğunu görebiliyoruz. Yorumlara göre bu niyetler ışığında, perakende hedefli yeni bir Coinbase kripto para ünitesi yakın vadede pek de mümkün görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir