Binance CEO’sundan Ethereum (ETH) Eleştirisi: Yoksullaşacaklar

Son birkaç gündür Binance Smart Chain (BSC) ve Ethereum (ETH) ağı karşılaştırmaları yapılıyor. İki ağ ortasında savaş varmış üzere bir izlenim yaratılmakta. Bu da kripto para topluluğunda daima tartışmalar çıkmasına neden oluyor.

Son olarak BSC tenkitlerine dayanamayan Binance CEO’su, Ethereum’u sert sözler kullanarak eleştirdi. Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) nazaran, yüksek fiyatlar nedeniyle Ethereum zenginler için bir blockchain haline geldi.

Bilindiği üzere Ethereum ağı üzerine inşa edilen DeFi protokolleri, dApp’ler ve uygulamaların artan kullanımıyla birlikte ağ fiyatlarında görülen artışlar, tartışmalar neden oldu. Hatta birçok rakip ap kendilerini Ethereum killer olarak tanıtmakta ve bilhassa de yüksek fee’leri tahlile kavuşturacaklarını tez etmektedir. Bunlardan birisi de Binance Smart Chain.

Ethereum mu Binance Smart Chain mi?

CZ, dün attığı bir tweet ile Ethereum’u eleştirdi ve yüksek fiyatlara bilhassa dikkat çekti. Ona nazaran Ethereum’da süreç fiyatlarını sırf zenginler karşılayabilir:

“ETH şu anda zenginler için bir ağ, fakat yakında bu adamlar yoksullaşacak.”

CZ, bu sözlerinden sonra Ethereum’u sevdiğini ancak artık kullanmadığını lisana getirdi.

CZ’nin bu tabirlerini haklı bulan birçok insan var. Tekrar de Binance’in merkezi bir yapıda olması, insanların kendisine dayanak olmasının önünde büyük bir mahzur.

2021 yılı boyunca, Ethereum’daki ortalama süreç maliyeti ETH fiyatıyla birlikte yükselile geçti ve neredeyse 15 dolara çıktı. Hatta datalara nazaran, yalnızca 4 gün evvel, ağ fiyatları ortalama olarak yaklaşık 40 dolarlık bir ATH’ye ulaştı.

Merkeziyetsizlik mi? Uygun Fiyatlar mi?

Binance Smart Chain, asgarî fiyatlarla son derece süratli ödemeler sağlamak hedefiyle tasarlanan bir sistem. Bilindiği üzere buradaki süreç fiyatları Ethereum ağından çok çok daha düşük. Ama bir sorun var. O da merkezi olması. Beşerler DeFi ağını merkeziyetsiz olmasından dolayı kullanırken, neden BSC’ye bağlı bir ağ kullanmak istesin, bu kıymetli bir soru işareti olarak öne çıkıyor.

Yalnızca para kazanmak için süreç yapanlar BSC’yi destekleyecekken, merkeziyetsizliğe değer verenler ise Ethereum’da kalmaya devam edecektir.

Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir