Türkiye’de Büyük Vurgun: Dijital Para Üreteceğiz Diyerek 328 Kişiyi Dolandırdılar

İstanbul merkezli bir çete, 328 kişiyi dijital para üreteceğiz diye kandırarak dolandırdı. 15 vilayette düzenlenen operasyon sonucunda 19 kuşkulu gözaltına alındı.

Dijital para üreterek yüksek kar sağlama vaadiyle para toplayarak bir piramit yapı kuran çete, milyonlarca liralık dolandırıcılık gerçekleştirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, İstanbul merkezli bir operasyon gerçekleştirerek şüphelileri yakaladı. Takımlar, bir firmanın dijital para üretimi yaparak yüksek kar elde etme vaadi ile insanlardan para topladığını ve dolandırıcılık yaptığını tespit etti.

Çok Sayıda Vatandaş Dolandırıldı

Takımlar, piramit yapı kuran çetenin çok sayıda vatandaşı mağdur ettiğini belirledi. Soruşturmayı ileri götüren takımlar, yeni üyelerin sisteme dahil edilmesiyle işleyen piramit yapı sayesinde bu kişilerin haksız yarar elde ettiklerini tespit etti.

Çetenin 328 kişiyi dolandırarak, 1 milyon 270 bin 779 Euro, 12 bin dolar, 4 milyon 177 bin 374 lira haksız çıkar elde ettiği belirlendi. Şüphelilere merkezi İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Bursa, Balıkesir, Manisa, Konya, Samsun, Van, Nevşehir, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya’da eş vakitli operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 19 kuşkulu yakalandı. Öbür şüpheliler için arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir