Elon Musk, Bitcoin (BTC) ve Tesla Pay Senedi Ortasında Olumlu Bir Korelasyon Oluşturdu

Wedbush Securities analistlerinden Daniel Ives, kısa vadeli Tesla pay fiyatının, araba markasının 1.5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) yatırımından sonra direkt Bitcoin fiyatıyla ilişkili olacağına inandığını açıkladı.

Musk artık herkesin gözünde Bitcoin öyküsüne bağlı ve Tesla, dijital altına sahip olduğu birinci ayda bir milyar dolar kar elde etmesine karşın, bu hafta görüldüğü üzere ek risklerle de boğuşuyor. Endişelerine karşın analist, Bitcoin satın almanın Tesla için “doğru vakitte akla yatkın bir hareket” olduğuna inanıyor. Analist, Tesla’nın başkan kripto para ünitesinin yükselen bedeli sayesinde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımından 1 milyar dolar kar elde ettiğini kestirim etti.

Aksilikler da Var

Ives, olumsuz olarak firmanın bu yatırımına “riskler ve oynaklığın da eklendiğini” kelamlarına ekledi. Hem Tesla hem de BTC, bu haftanın başlarında fiyatlarının düştüğünü gördü ve Tesla’nın pay senedi fiyatı geçen hafta 780 dolardan toparlanmadan evvel 652 dolara kadar düştü.

Emsal formda, Bitcoin güzelleşmeye başlamadan evvel 58.000 dolardan 45.600 dolara gerilemişti. Kripto para ünitesi şu anda 50.000 dolar civarında süreç görüyor ve görünüşe nazaran hala tırmanıyor.

Tesla’nın Bitcoin’e odaklanmasına ve kripto para ünitesiyle korelasyonda olduğunu düşünmesine karşın Ives, Bitcoin aracılığıyla değil, elektrikli araç işinin büyümesiyle “önümüzdeki aylarda firmanın bir trilyonluk piyasa pahasına ulaşacağına” inanıyor ve Tesla’da hala yükseliş olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir