Chainlink’in (LINK) Son Güncellemesi DeFi İçin Süratli Bir Evrim!

Merkezi olmayan oracle sağlayıcısının şimdiye kadarki en büyük güncellemesi, 10 kat daha fazla zincir içi data ve akıllı mukaveleler için yeni kullanımlar manasına geliyor.

Chainlink, zincir üzerinde daha fazla datayı kullanılabilir hale getirmek için bir ölçeklenebilirlik yükseltmesi olan Zincir Dışı Raporlamayı (Off-Chain Reporting) başlatıyor. CEO Sergey Nazarov, güncellemenin DeFi bölümüne yarar sağlayacağını ve Chainlink’in fiyat akışlarının ötesine geçmesini sağlayacağını açıkladı.

Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov’a nazaran, merkezi olmayan finans “hızlı bir evrim” görmek üzere. Decrypt’e verdiği demeçte, merkezi olmayan oracle sağlayıcısı tarafından bugün başlatılan büyük bir yeni güncelleme, DeFi eser ve hizmetlerini artırmak için zincir üzerine 10 kat daha fazla bilgi getiriyor.

Off-Chain Reporting (OCR) olarak isimlendirilen yeni güncelleme, ana ağın Mayıs 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana ağın en büyük yükseltmesi oldu. Bu güncelleme Chainlink’i, meşhur olduğu fiyat akışlarının ötesindeki uygulamalara açacak ve birebir vakitte birçok öbür kullanım alanı sağlayacak.

Chainlink, blok zincirlerini gerçek dünyadaki bilgilere inançlı bir halde bağlar ve bunu yaparken kıskanılacak bir prestij oluşturmuştur. Ethereum’un DeFi ekosistemindeki baskın merkezi olmayan oracle sağlayıcısıdır ve şu anda 300’den fazla proje oracle teknolojisini entegre etmiştir.

Teşebbüs, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2020’nin en umut verici 100 Teknoloji Öncüsü ortasında gösterildi. Bu ortada, bu ay yeni doruklara ulaşan LINK token, 2020’nin en yeterli performans gösteren kripto para ünitelerinden birisidir.

Ölçeklenebilirlik Tahlili

Yükseltme, geliştirme evresinde bir yıl geçirdi ve Chainlink oracle düğümlerinin dataları çekme formunu kökten elden geçirdi. Evvelce, bilgilerin zincirleme getirilmesi ve akabinde toplanması gereken yerlerde -engelleyici fiyatlara (Ethereum’da gas olarak bilinir) maruz kalan bir süreç- artık, bilgi toplama büsbütün zincir dışı gerçekleşiyor.

Bu, düğümlerin işletme maliyetlerini %90’a varan oranda azaltır, zira operatörlerin artık birleştirme için zincir üzerinde bilgi getirmek için birden fazla süreç için ödeme yapması gerekmez. Ayrıyeten, düğümlerin kullanabileceği bilgi ölçüsünü değerli ölçüde artırır. Bu da tüm DeFi ekosistemini zenginleştirir. Nazarov, güncellemeyle alakalı şu tabirleri kullandı:

“Verileri zincire koydukça, daha fazla DeFi protokolünün hayata geçtiğini ve bizi kullanan mevcut DeFi protokollerinin hayata geçirilecek daha fazla pazar olduğunu gördük, bu da tüm kategoriyi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getiriyor.”

Fiyat Datalarının Ötesi

Şimdiye kadar, Chainlink büyük ölçüde, daima olarak genişlediği fiyat beslemeleri aracılığıyla zincirde sağladığı bilgi ölçüsünü süratle artırmaya odaklandı.

Fakat halihazırda OCR’den yararlanacak öbür hizmetler de vardır, oracle’ların stabilcoin’lerde tutulanlar üzere rezerv fonları hakkında talep üzerine dataları güncellemesini ve sağlamasını sağlayan bir düzenek olan Proof of Reserve “Rezerv Kanıtı” üzere. Bunlar daha sonra Ethereum’daki öbür DeFi uygulamaları tarafından kullanılabilir ve Proof of Reserve, tUSD stablecoin ve kripto para saklama kuruluşu BitGo tarafından zati kullanılıyor.

Nazarov’a nazaran geliştiriciler, çok çeşitli varlıklara da erişim elde edecekler: haber ajansı AP ve Google’ın Big Query üzere pazar yerlerinden gerçek dünyadaki olaylarla ilgili datalar; Tezos ve Polkadot üzere başka blok zincirlerinden gelen bilgilerin yanı sıra genel finansal uygulamalardan gelen bilgiler üzere. Nazarov, bunun onlara yeni sanayilere hizmet etmek için muhtaçlık duydukları altyapıyı ve heyecan verici kullanım durumlarını sağlayacağını söyledi:

“İnsanlar, Chainlink ağının fiyat datalarıyla ilgili olduğunu düşünüyor, fakat bunun nedeni, şu anda büyük ölçüde bunu etkinleştirmeye odaklanmış olmamız.”

Güncelleme, akıllı kontrat geliştirmeyi de canlandırmayı vaat ediyor. Bilindiği üzere Nazarov 12 yıldır bu kesime odaklanmış durumda. (Bitcoin teknik raporu yayınlanmadan altı gün evvel, smartcontract.com tesir alanını 25 Ekim 2008’de kaydettirdi).

Nazarov için en heyecan verici şey, Chainlink’in akıllı kontratlara hizmet vermek için hayati bir altyapı modülü sağlaması:

“İnsanların inşa etmesini ne kadar süratli sağlayabilirsek, dalımız oraya o kadar süratli ulaşır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir