Bitcoin (BTC) Fiyatı Düşmeye Devam Edecek mi? İşte Bilgilerin Söyledikleri

Bitcoin’in son fiyat düşüşü, grafiklerin de işaret ettiği üzere ani olmadı. Aslında Bitcoin fiyatı 50.000 doları aştıktan sonra, zincir içi tahlil, kaygı ve açgözlülük endeksi, oynaklık ve ağ momentumu dahil olmak üzere kimi ölçümler düşüşe işaret etmişti.

Bitcoin fiyatı için en kritik ölçümlerden biri madencilerin faaliyetidir ve bu faaliyetler yakın vakitte Bitcoin fiyatının daha da düşeceğini ima ediyor. Bitcoin madencileri, neredeyse her piyasa döngüsünde en çok satanlardır. Bu nedenle, dengeli bir sayıda Bitcoin satışı gerçekleştirirler. Madencilik havuzlarından ve kişisel madenci cüzdanlarından gelen Bitcoin’ler, neredeyse her piyasa döngüsünde likidite yaratarak spot borsalara gelir. Ek olarak, Bitcoin’in piyasa döngüsündeki bu kritik pozisyon, madencilerin zincir üzerindeki davranışını bu çeşit sinyaller elde etmek için ülkü hale getirir.

CoinMetrics’in üstteki grafiği, geçmişte spot ve türev borsalarında madenci çıkışlarındaki değişiklikleri vurguluyor. Bitcoin fiyatındaki düşüşten çabucak evvel, borsalara madenci girişleri doruğa yahut lokal tepeye ulaştı.

Son durumda bu, 37.000’e ulaştı. Çok geçmeden Bitcoin, 47.000 dolar düzeyinde süreç görmeye başladı. Bununla birlikte, borsalardaki Bitcoin net akışları daha da artarsa, fiyatta daha fazla düşüş yaşanabilir. Diğer bir kritik ölçüm olarak kabul edilen Bitcoin MPI, 21 Şubat’ta 3.5’ten 1.94’e düşmüştü.

Madencinin durum endeksi yani MPI 2’den büyük olduğunda, madenciler satış yaptığı için yüksek satış baskısı vardır. MPI kıymeti yayın saati itibariyle 1.94 pahası ile 2’ye yakın olduğundan, satış baskısının düşmesine karşın madencilerin hala satış yaptığı sonucuna varılabilir.

Son olarak büyük madenci girişleri, önde gelen borsaların yanı sıra bilhassa Binance ve Huobi’yi etkilemiş görünüyor. Binance’e Bitcoin girişleri hala listenin üst sıralarında yer alıyor.

Binance’e Bitcoin girişinin düşmesi ile birlikte, Bitcoin yine 47.000 dolar düzeyine yükseldiği için hala fiyatta bir düzeltme yaşanması ihtimali bulunuyor. Girişler düştüğünde ise, kısa vadede satış baskısında düşüş yaşanacağına ve fiyat istikrarına işaret edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir