Ripple (XRP) ve SEC Davasının Birinci Duruşması Yarın! Neler Yaşanacak, Fiyata Tesir Eder mi?

Kripto para topluluğunda aylardır üzerine en çok konuşulan hususlardan birisi de SEC’in Ripple’a açtığı dava oldu. Bilhassa XRP yatırımcılarının büyük bir merakla beklediği davada ise büyük gün geldi çattı. Davanın ön görüşmesi yarın gerçekleştirilecek. Pekala davadan çıkacak sonuç ne olur? XRP fiyatını tesirler mi?

Kripto para yorumcusu ve hukukçuların bu bahiste farklı farklı fikirleri ve varsayımları var. Bunlardan birkaçını sizlerle aslında paylaşmıştık. Artık de kısa bir formda hafızalarımızı tekrar tezeleyelim.

Öncelikle birçok analist, Ripple davasının XRP’nin piyasa kıymetini makus etkilediğini belirtiyor. Keza XRP, son birkaç haftadır önemli halde düşüş yaşayarak piyasa kıymeti bakımından da 7. sıraya geriledi. Yorumcular XRP’nin bu gidişle birinci 10’un dışına itilebileceğini tabir ediyor.

Ripple Davayı Kazanır mı?

Bununla birlikte birtakım isimler Ripple‘ın davayı kazanabileceğini, kimileri da muahede sağlanacağını tabir ediyor. Muhtemel olumlu bir durumda XRP’nin gücünü tekrar kazanabileceğine dair kanılar de var.

Örneğin Avukat Avukat Stephen Palley, Ripple’ın SEC ile mutabakata varacağını düşünüyor. Palley, şu sözleri kullandı:

“Eğer 30 günlük ek müddet isteyip sonradan davayı reddetselerdi şaşırmazdım. Bilakis, bir ay içinde yanıt verdiler. Velhasıl Ripple davanın süratlice sonuca bağlanmasını istiyor.”

SEC eski yöneticisi Joseph Hall, ise Ripple’ın SEC davasını kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünenlerden. Önceki gün SEC eski üyelerinden Mary Jo White, SEC’in Ripple’a karşı yürüttüğü davanın büyük bir yanılgı olduğunu lisana getirmişti.

ABD’li avukat Jeremy Hogan ise SEC ile Ripple ortasında rastgele bir muahedeye varılmazsa, davanın 2023’e kadar uzayabileceğini düşünüyor. Hogan, bu süreç boyunca XRP’nin fiyatının 6-9 aylık bir süreçte yapay olarak bastırılmasını beklediğini lisana getirdi.

Analistler Ripple aleyhinde bir durumda XRP’nin berbat etkileneceği konusunda hem fikir.

Pekala siz ne düşünüyorsunuz? Sizce yarınki duruşmadan nasıl bir sonuç çıkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir