Uniswap (UNI), SushiSwap (SUSHI) ve Aave (AAVE) Üzere Tanınan DeFi Token’ları Düşüşte!

En uygun merkezi olmayan finans (DeFi) kripto paraları, Ethereum (ETH) fiyatındaki güce karşın düşüyor.

Bilgilere nazaran, ABD doları karşısında Uniswap (UNI), SushiSwap (SUSHI), AAVE (AAVE) üzere  DeFi token’ları son 24 saatte kıymetli düşüşler kaydetti. Kripto para birimlerinin fiyatlarındaki bu hafif hareket, geçen hafta DeFi piyasasında görülen genel bir konsolidasyon eğilimine katkıda bulunuyor. Ocak ayındaki güçlü bir kırılmanın akabinde Şubat başına geçen DeFi pazarı hayli süratli bir biçimde soğudu.

DeFi pazarının kısa vadeli sıhhati vahim görünse de, merkezi olmayan finans anlatısı geçen hafta sürat kazandı. Federal Rezerv Bankası’nın bir şubesi olan St. Louis Federal Rezervi, DeFi’nin “finans sanayisinde bir paradigma değişikliğine” yol açabileceğini belirten bir rapor yayınladı.

Raporu ise Basel Üniversitesi’nde blockchain odaklı bir profesör yazdı. Profesör, şu sözleri kullandı:

“DeFi, bir inovasyon dalgası başlattı. Bir yandan geliştiriciler, klâsik finansal araçların sağlam versiyonlarını oluşturmak için akıllı mukaveleleri ve merkezi olmayan yerleşim katmanını kullanıyor. Öte yandan, temel halka açık blockchain olmadan gerçekleştirilemeyecek büsbütün yeni finansal araçlar yaratıyorlar.”

Bu, Federal Rezerv tarafından direkt bir onay olmasa da, DeFi’nin klasik finansla rekabet edeceği tezi, son haftalarda ve aylarda güç kazandı. Genel fikir, blockchain sistemleri klâsik sistemlere kıyasla nispeten açık olduğundan, DeFi’nin uzun vadede daha fazla kıymet kazanması gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir