OKCoin, Bitcoin SV (BSV) ve Bitcoin Cash’i (BCH) Bitcoin (BTC) Nedeniyle Delist Ediyor

Bitcoin ve kripto para borsası OKCoin, bir açıklama yayınlayarak Bitcoin SV (BSV) ve Bitcoin Cash‘i (BCH) delist edeceğini duyurdu.

OKCoin, “Bitcoin’i Korumak” başlıklı blog göndersinde BCH ve BSV’yi OKCoin’den neden kaldırdıklarını ayrıntılı bir biçimde açıkladı. OKCoin CEO’su bu kararı alırken “marka çatışması” konusuna vurgu yaptıklarını belirtti.

OKCoin CEO’su Hong Fang, Bitcoin tarihi ve neden iki BTC fork’unun alım satımını askıya almak için güç bir karar verdiklerine dair açıklama yaptı. Fang, öncelikle bir kripto para ünitesinin neden borsadan kaldırabileceğine dair ayrıntıları sundu:

“Bugün erken saatlerde, öbür birtakım kripto varlıkları ortasında BSV ve BCH ticaretinin 1 Mart 2021’den itibaren OKCoin’de askıya alınacağını duyurmuştuk. OKCoin’de, kalitelerinin standartlarımızı karşılamaya devam etmesini sağlamak için platformumuzda listelenen dijital varlıkları periyodik olarak gözden geçiriyoruz.

Pazar performansına ek olarak, bu cins incelemeler sırasında ekosistem geliştirme, ağ istikrarı, geliştirici topluluğunun kalitesi ve bağlılığı, likidite ve etik yahut prestijle ilgili kırmızı bayraklar dahil olmak üzere çeşitli faktörleri dikkate alıyoruz. Bir varlık periyodik incelememizde başarısız olduğunda, onu platformumuzda süreç görmekten kaldırmayı seçebiliriz.”

Fang, bugünkü duyurunun, en son varlık incelemesinin bir sonucu olduğunu lisana getirdi. Fang, “Ancak, şeffaflık ruhu çerçevesinde, toplulukla paylaşmak istediğimiz BSV ve BCH’yi kaldırma kararımıza has birtakım eşsiz geçmiş ve bağlam var” tabirlerini kullandı.

Fang, ortaya çıkan markalaşma meselesine vurgu yaptı:

“Bitcoin’in telif hakkı ile ilgili olaylar dizisi, Bitcoin ile türevleri ortasındaki markalaşma çatışmalarının zorluklarını da vurguluyor. Bitcoin açık bir yazılımdır. Bildiğimiz kadarıyla, Bitcoin’in bir fork’u olarak ortaya çıkan yaklaşık 102 kripto para var. Bu varlıklardan kimileri Bitcoin’in kaynak kodunu çatalladı ve eşsiz isimlere ve logolara sahipti (ör. Litecoin). Başka birkaçı, kendilerini ‘gerçek Bitcoin’ olarak tanıtmak için Bitcoin markasını  yanlış kullanmayı seçti (örneğin BSV ve BCH). Bu markalaşma kararı, geriye dönüp bakıldığında, ileriye dönük kuşkulu bir yoldur.”

Kripto para borsasının CEO’su son olarak şunları söyledi:

“2020, yeni bir kripto para yatırımcı dalgasını memnuniyetle karşıladığımız yıl oldu. Birden fazla, Bitcoin’e olan ilgileri nedeniyle kripto parayı benimsiyor. Bitcoin için bu tıp bir marka meçhullüğü, yeni perakende yatırımcılar için aldatıcı olabilir. OKCoin, kripto paralar için global bir ağ geçidi oluşturmaya devam ederken, kendimize şu soruyu sormalıyız: Farkındalığı arttırmada ve yeni girenleri kasıtsız süreçlerden müdafaada nasıl sorumlu bir rol oynayabiliriz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir