Elon Musk Hiç Bitcoin (BTC) Yatırımı Yaptı mı?

Tesla, kısa mühlet evvel bilançosunun 1.5 milyar dolarını Bitcoin’e (BTC) çevirdi. Pekala Elon Musk şahsî olarak Bitcoin satın aldı mı?.

Muhtemelen teknolojide ve yenilikçi geliştirmede dünyanın en büyük ismi olan Elon Musk, bir müddettir kripto para ünitesi ve blok zinciri tabanlı kripto para dünyasını tabir yerindeyse mikser üzere karıştırıyor. Musk’ın dünya çapındaki varlıklı nüfuzuyla, rastgele bir pazarda balina olarak oynama yeteneğine sahip olduğu açık. Son vakitlerde Musk’ın şirketi Tesla, bilançosundaki varlıklarının 1.5 milyar dolarlık büyük bir kısmını Bitcoin’e çevirdi. Bununla birlikte Musk, ferdi bir yatırımcı olarak Bitcoin yatırımıyla farklı bir alakaya sahip.

Elon Musk ve Kripto Para Üniteleri

Ne vakit Elon Musk bir kripto para ünitesi hakkında tweet atsa, piyasa çok kısa bir müddet içinde patlayacak üzere görünüyor. Musk’ın toplumsal medya platformundaki faaliyeti yakın vakitte Dogecoin’in (DOGE) kıymet artışına yol açtı. Meme’lerden Twitter anketlerine kadar, Musk’ın (görünüşte latife olsa da) Dogecoin hakkında konuşması, kripto para ünitesinin değerli bir yatırımcı dalgası görmesiyle sonuçlandı.

Ayrıyeten Clubhouse’daki özel bir sohbette, paranın geleceğinin en ironik ve eğlenceli sonucunun Dogecoin‘in bir sonraki ihtilal olarak devreye girmesi olacağını söyledi:

“En eğlenceli sonuç ekseriyetle en muhtemel olanıdır. Muhtemelen en eğlenceli ve en ironik sonuç, Dogecoin’in gelecekte dünyanın para ünitesi haline gelmesi olacaktır.”

Dogecoin, tweet’lerin bir sonucu olarak, baş karışıklığı ve yüksek hassaslıktan kaynaklanan büyük bir pump ve dump’ın bir kesimi olarak muazzam bir dalgalanma gördü. Bir hafta içinde, kripto para ünitesi, sadece 24 saat içinde %30’a yakın bir artışla %78 yükseldi. Hacmi de birkaç gün içinde %93,85’lik muazzam bir artışla neredeyse iki katına çıktı.

Musk’ın Net Kıymeti nedir?

Ocak 2021’de kısa bir mühlet için dünyanın en güçlü adamı oldu ve Amazon’un Jeff Bezos’unu, yılın başında 182,9 milyar dolarlık net serveti ile geride bıraktı. Bezos, Amazon payları yükseldiğinde, Musk’ı tekrar geride bıraktı. Musk’ın net pahası geçen yıl değerli ölçüde arttı. Geçen yıl bu defa, Mart 2020’de, net serveti 150 milyar dolardan fazla artmıştı. Bu yalnızca 11 aylık bir durum olduğu düşünülürse muazzam bir ölçü.

Musk, 2018’de bir tweet’te sırf 0.25 Bitcoin’e sahip olduğunu itiraf etti ve bunu Mayıs 2020’de tekrar teyit etti. Ayrıyeten bu ölçünün kendisine bir arkadaşı tarafından verildiğini ve kendisinin satın almadığını belirtti. O vakitten beri Musk, Bitcoin yatırımı hakkında hiçbir argümanda bulunmadı.

Musk’ın Tesla şirketinin Bitcoin’e yatırım yaptığını belirtmek kıymetli. Bu nedenle, teknoloji uzmanının Bitcoin’de bir varlığı olmayabilir, lakin kripto para ünitelerine kıymet veriyor üzere görünüyor. Ancak bu mevzuda da farklı bir nokta var. O da bugün Musk’ın Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya bugün verdiği karşılık oldu. Zhao’nun Elon Musk’ın Tesla’sının Dogecoin’e (DOGE) değil de Bitcoin’e yatırım yaptığını söylemesinin akabinde Musk, şu tabirleri kullandı:

“Tesla’nın aksiyonu direkt benim fikrimi yansıtmıyor. Bitcoin yatırımı nakitten biraz daha az aptalca ve Bitcoin’e sahip olmak, bir S&P500 şirketi için gereğince maceracı. Bitcoin neredeyse fiat parası kadar saçmadır. Burada anahtar söz ‘neredeyse’dir.”

Kısa müddet evvel bildirildiği üzere Tesla, bilançosunun 1.5 milyar dolarlık kısmını Bitcoin’e koydu. 24 saat içinde Bitcoin fiyatı, Tesla’dan gelen ağır enjeksiyon ve yüksek hassaslıkla yönlendirilen yeni yatırımlar sonucunda yaklaşık %20 artarak yeni bir rekor kırdı.

Elon Musk Bitcoin Yatırımı Yaptı mı?

Musk’ın Bitcoin satın aldığından hiç bahsetmediğini biliyoruz. Ayrıyeten onun bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu gösteren hiçbir delil yok. Ticaret platformları ve Bitcoin’in anonim tabiatı, ya merkezi olmayan bir platform ya da otomatik bir trade platformu üzerinden ticaret yapıyor olabileceği manasına geliyor lakin bu doğal ki bilgileri ifşa etmiyor. Durum buysa, pek mümkün olmasa da Musk, ismini söylemeden ve faaliyetini saklı tutarak Bitcoin yatırımı yapıyor olabilir.

Lakin Musk’ın Binance CEO’su Zhao’ya verdiği karşılıklar göz önüne alındığı vakit, ferdî olarak yatırım yapmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir