İsviçre’nin ‘Kripto Vadisi’ Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile Vergi Ödemesi Kabul Etmeye Başladı

İsviçre’nin Zug kantonu, kripto paralar ile ile vergi ödemesi kabul etmeye başladı. Kanton, geçtiğimiz Eylül ayında kripto paralar ile vergi ödemesi devri başlatacağını duyurmuştu.

İsviçre’nin “Kripto Vadisi” Zug, önder kripto para ünitesi Bitcoin (BTC) ve önder altcoin Ethereum (ETH) ile vergi ödemesi kabul etmeye başladı. Vatandaşlardan kripto para ünitesinde toplanan vergi ödemeleri, Isviçre merkezli şirket Bitcoin Suisse tarafından İsviçre Frangına çevirilecek.

Sistem ise şu halde işliyor: Vatandaşlar öncelikle bir QR kodu taratıyor ve daha sonra ise tercih ettikleri kripto para cüzdanından ödeme gerçekleştiriyor. Vatandaşlar 100.000 CHF yani yaklaşık 110.000 dolara kadar olan vergi ödemelerini bu yolla gerçekleştirebilecek.

İsviçre kenti Zug, 2016’dan bu yana vergi ödemelerini Bitcoin olarak yapabiliyor. İsviçre’nin öteki kentleri Zermatt ve Chiasso da daha cüzi dengeli vergi ödemeleri için kripto para ünitesini destekliyor.

Bitcoin ve Ethereum’un epeyce büyük kazanımlar elde ettiği bu günlerde, kaç vatandaşın vergi ödemelerini kripto para olarak yapacağı ise şimdilik bilinmiyor. Yayın saati itibariyle başkan kripto para ünitesi Bitcoin (BTC) 51.579 dolardan, önder altcoin Ethereum ise 1.906 dolardan süreç görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir