Kripto Para Borsaları Ethereum 2.0’ın Merkeziyetsizliğine Ziyan Verebilir

Önde gelen ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, evvelki gün ETH2 meraklılarını kendi havuzu aracılığıyla paralarını yatırmaya davet etti. Bir Ethereum 2.0 araştırmacısı bu hususla alakalı olarak kıymetli şeyler paylaştı.

ABD’nin önde gelen kripto para üniteleri hizmeti olan Coinbase, ETH2’de Ethereum (ETH) stake’i hakkında bir güncelleme paylaştı. Ethereum Vakfı’ndan deneyimli proof of stake (PoS) araştırmacısı Justin Drake, bu hususla alakalı kıymetli açıklamalarda bulundu.

Coinbase dün havuzları aracılığıyla Ethereum’ları (ETH) stake etmek karşılığında verilecek iddiası yıllık mükafatlarını açıkladı. Platformun Twitter hesabında paylaşılan resmi duyuruya nazaran, ETH sahipleri yılda yüzde 7,5’e kadar para kazanabilecek.

Coinbase aracılığıyla Ethereum 2.0 doğrulama sürecini desteklemekle ilgilenenler platformun bekleme listesine katılabilir. Bu ortada, bu tıp teklifler ETH2’nin ademi merkeziyetçiliği konusunda birtakım riskler oluşturabilir.

Ethereum Vakfı’ndan Justin Drake, müşterilerin coin’lerini stake etmekle ilgilenmesi durumunda Coinbase’in ETH2 doğrulayıcıları üzerindeki potansiyel tesirini kestirim etmeye çalıştı.

Öbür bir merkezi borsa olan Kraken’ın müşterilerinin halihazırda 2,8 milyon ETH’nin yüzde 16,4’ünü stake ettiği gerçeği göz önüne alındığında, bu tesir çok büyük olabilir. Coinbase’e ETH yatıranlar Kraken’dekiler kadar etkin olurlarsa, 1.400.000’den fazla ETH’yi kilitleyebilecekler.

3,1 Milyon ETH Mevduat Kontratında Stake Halinde

Yazının yazıldığı sırada Ethereum 2.0’ın depozito kontratı, stake edilen toplam coin sayısında 3,1 ETH’yi aştı. Yani Coinbase, Drake için “harika” görünmeyen doğrulayıcıların yüzde 31’inden fazlasını kolay kolay denetim edebilir.

Bu nedenle, kullanıcılara “borsa dışından” stake etmeyi denemelerini tavsiye etti.

Hatırlarsınız Ethereum (ETH) sahiplerinin ETH2 para yatırma mukavelesinin 3.000.000 ETH kilometre taşını aşması dört aydan kısa sürmüştü. En son istatistiklere nazaran, Ethereum 2.0’da neredeyse 90.000 etkin doğrulayıcı var. Mukavelenin toplam ABD doları cinsinden pahası 5,3 milyar doları aştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir