Kraken CEO’su Jesse Powell: DeFi Sahiden Finans Dünyasını Bitiriyor

Yahoo Finance ile yakın vakitte yapılan bir röportajda Kraken Kurucu Ortağı ve CEO’su Jesse Powell, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), merkezi olmayan finans (DeFi), pay senetlerinin tokenizasyonu ve Dogecoin (DOGE) hakkında konuştu.

Kraken CEO’sunun Yahoo Finance’den Akiko Fujita ve Zack Guzman ile yaptığı görüşmede yaptığı yorumlardan birkaç kıymetli noktaya haberimizde yer veriyoruz.

Sermaye Piyasası

Powell, pay senedi piyasalarında şeffaflığın olmamasının “kötü şeylerin” meydana gelmesini kolaylaştırdığını savunuyor:

“… Birinci evvel kripto para üniteleriyle trade yapmaya başlayan beşerler, pay senedi piyasalarının gerçekte nasıl çalıştığını öğrendiklerinde şok oluyorlar, bu süreçte pek çok aracı var. Aslında pay senetlerine sahip değilsiniz, teknik olarak bir diğeri ona sahip, onlar öteki birinin nezaretinde ve onları anında istediğiniz yere taşıyamıyorsunuz…”

Mevzuyu daha fazla ayrıntılandıran Powell, şunları lisana getirdi:

“Bu çok farklı bir sistem ve artık bir kripto para sistemimiz olduğu için gerekli olmayan bir sistem olduğunu düşünüyorum. İnsanların paylarını alabilecekleri, istedikleri yere taşıyabilecekleri, istedikleri yerde takas edebilecekleri ve direkt borsada süreç yapabilecekleri çıplak bir enstrüman sistemiyle çok daha güzel durumda olacağımızı düşünüyorum.”

Ethereum ve DeFi

Ethereum (ETH) ve DeFi hakkında da açıklamalarda bulunan Kraken CEO’su Jesse Powell, şu sözleri kullandı:

“… Ethereum size merkezi olmayan akıllı mukaveleler, merkezi olmayan borsalar, borç verme protokolleri dünyasına erişim sağlar. DeFi, beşerler bunu bilse de bilmese de, finans dünyasını nitekim bitiriyor. Sanırım bundan 10 yıl sonra, hepimiz finansal hizmetlerimizin %90’ını bir blok zincir üzerinde yapıyor olacağız.”

Payların Tokenizasyonu

Powell, payların tokenizasyonu hizmetleriyle ilgili de açıklamalara bulundu:

“Bunun olmasına müsaade vermenin düzenleyicilere ve kanun koyuculara kalacağını düşünüyorum. Demek istediğim, teknik olarak bugün bunun olmasını engelleyen hiçbir şey yok. Muhtemelen Kraken, bir küme Apple payı satın alabilir, bunları tokenize edebilir ve insanların merkezi olmayan bir borsada bile satın almalarına ve ticaret yapmalarına müsaade verebilir. Yani sahiden muhtaçlığımız olan şey, düzenleyici ve yasama alanında kimi yenilikler.”

Bitcoin

Powell, Bitcoin konusunda şimdi erken bir etapta olduğumuzu fakat daha fazla aktörün işin içine girmeye başladığını söz ederek, şunları ekledi:

“Bence daha fazla aktör Bitcoin içine giriyor; PayPal devreye giriyor, CashApp giriyor. Bence bu perakende erişimi olan adamlar Bitcoin’i daha fazla tüketiciye ulaştıracak ve bedelinin farkına varılacak. Beşerler onu bir paha deposu olarak kullanmaya başlayacak, işlemsel para ünitesi olarak kullanmaya başlayacak.”

Dogecoin (DOGE)

Son vakitlerde daha da tanınan hala gelen Dogecoin (DOGE) hakkında da fikirlerini belirten Kraken CEO’su, şunları söyledi:

“Dogecoin uzun vakittir ortalıkta. Bir göğüs olarak başladı. Bu bir latife olarak başladı, lakin çevrim içi Reddit topluluğu çok hoşlandı. Bitcoin ile birebir kategoride bir kıymet deposu olarak görmüyorum. Lakin katiyen eğlenceli bir para. Bölüme girip denemeye başlamanın âlâ bir yolu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir