Hindistan, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara İki Başka Vergi Uygulayacak

Hindistan’ın, kripto para ünitelerini yasaklamadan evvel bu alanın vergilendirilmesini sağlayarak kasasına kısa vadeli bir dayanak sağlamayı planladığı bildiriliyor.

Hindistan’ın en büyük İngilizce gazetelerinden biri olan Business Standard, hükümetin kripto para alım satımından elde edilen yararlara hem şahsî gelir vergisi (BT) hem de mal ve hizmet vergisi (GST) koymasının mümkün olduğunu bildirdi.

Yakında resmi bir genelde yayınlanacağını söyleyen üst seviye bir maliye bakanlığı yetkilisi, şu tabirleri kullandı:

“Bitcoin‘ler, bu segment altındaki borsalar tarafından toplanan komite fiyatları üzerinden %18 GST alımını gerektiren finansal hizmetler olarak kategorize edilecek. Ayrıyeten, bundan elde edilen yararlar üzerinden gelir vergisi ödenecek.”

Gazetenin kaynaklarına nazaran yetkililer, Nisan 2020 – Mart 2021 mali yılı için her iki vergiyi de toplamayı hedefliyor.

Hükümet ayrıyeten, “özel kripto para birimlerinin” yasaklanmasının yanı sıra, merkez bankası tarafından çıkarılacak bir dijital rupinin resmi olarak geliştirilmeye başlanmasını isteyen Parlamento’nun devam eden oturumunda bir kripto para ünitesi tasarısı sunmayı planlıyor. Tasarının içeriği hala bilinmiyor. Bununla birlikte hükümet, şimdi “özel kripto para birimleri” terimini tanımlamadı. Hindistan’ın Maliye Bakanı Anurag Thakur, yaklaşan tasarının siyaset boşluklarını dolduracağını söyledi.

Binance‘e ilişkin WazirX’in CEO’su Nischal Shetty, kripto para alım satımından elde edilen karın başka gelirler üzere vergilendirilebilir olduğunu ve gelir vergisi beyannamelerinde beyan edilmesi gerektiğini söyledi. Shetty, borsasının müşterilerden topladığı süreç fiyatları için  istekli olarak GST ödediğini de kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir