Cardano (ADA) Kurucusu: Ethereum’un (ETH) Birinci Atılım Avantajı Hiçbir Şey Söz Etmiyor

Cardano Kurucusu Charles Hoskinson’a nazaran, Ethereum’un birinci atılım avantajı, Cardano’nun blok zinciri olarak egemenliğine bir tehdit olmayacak. Yakın vakitte YouTube’da yayınlanan bir görüntüde IOHK CEO’su, Ethereum’un ağ tesirlerinden etkilenmediğini açıkladı ve 2020’de dağıtılan tüm yeni dApp’lerin sadece %31’inin Ethereum’da olduğunu sav etti.

Hoskinson, “Bu bir rekabet değil” diyerek devam etti ve Ethereum’un bir monopole dönüşmesinde birinci atak avantajının kripto para sanayisinde “hiçbir şey tabir etmediğini” lisana getirdi.

Hoskinson’ın yorumları, geçen hafta Ethereum taraftarı Anthony Sassono tarafından yapılan yorumlara direkt karşılık niteliğindeydi. Sassano, blok zincirleri kendilerini “ETH katilleri” olarak konumlandırdıklarında, Ethereum’un ağ tesirlerini daha da güçlendirdiklerini argüman etmişti.

Ethereum ağında rekor seviyede yüksek gas fiyatları devam ederken ve ölçeklenebilirlik günün gereksinimi olmaya devam ederken, ağ hala kripto para dünyasındaki kullanıcılar ortasında en tanınan olanlardan biri olmaya devam ediyor. Aslında, Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin yeni Ethereum 2.0 Beacon Chain’in birinci hard fork’u için bir teklif paylaşarak, ağda en çok muhtaçlık duyulan yükseltmelerin devam etmekte olduğunun altını çizdi.

HF1 olarak bilinen beacon chain’in birinci hard forku’nun temel amaçları, müşteri takviyesi eklemek, zincirdeki mevcut zayıflıkları düzeltmek ve parçalama ve birleştirme üzere daha büyük değişiklikler yapılmadan evvel hard fork sistemini kendi içinde test etmektir.

Cardano Ağı Cazibeli Hale Gelmeye Başladı

Bu ortada, DeFi uygulamaları hala Cardano blok zincirinde şekilleniyor. Fakat, birkaç başarılı Hard Fork Combinator (HFC) olayından sonra, Cardano’nun ağı, DeFi geliştiricileri için onu daha alımlı hale getirmeyi amaçlayan birkaç fonksiyon ekledi. Hoskinson, şu tabirleri kullandı:

“Pek çok mükemmel haberimiz var. Yeni pazarlar açılıyor, akıllı mukavele tarafında tonlarca ilerleme ve token’lar geliyor.”

IOHK yöneticisi, Cardano’nun teknolojisinin en yakın komşu blok zincirlerinden “önemli ölçüde daha iyi” olduğunu gözlemleyerek bu sonuca vardı zira protokol için gerçek kodu geliştirmek için hayli bir vakit harcandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir