Ünlü Milyarder Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu

Risk sermayedarı ve Social Capital CEO’su ünlü milyarder Chamath Palihapitiya, Bitcoin’in klâsik finansal sistemin güvenlik açıklarını ortaya çıkaran bir ihtilali ateşlediğini söylüyor. Bloomberg Markets and Finance ile yeni bir röportajda Palihapitiya, BTC öne çıktıkça global finansal altyapının öteki boyutlarının da değişeceğini öne sürüyor:

“Size Bitcoin hakkında çok değerli bir şey söyleyebilir miyim? Bence Bitcoin yalnızca klasik finansal altyapının kırılganlığını gösterdiği için bile çok kıymetli. Örnek olarak M2 para arzının ölçüsüne ve büyüklüğüne bakarsanız, kendimize sormamız gereken asıl soru şudur: ‘Tamam, Bitcoin temelde altının yerini alan fiilen bir dünya rezerv para ünitesi haline gelirse, ABD dolarının yerini ne alacak?’

ABD dolarının yerini Bitcoin değil, bir stabilcoin alacak.”

Palihapitiya, sözlerini netleştirmek için açıklama yaptı:

“Bütün bunlar ne manaya geliyor? Daha az süslü bir lisanla, dünyanın dört bir yanında sabit bir ABD dolarını ABD dolarının bir dijital versiyonuyla değiştiren şirketler var ve basitçe bu küçük soyutlamayı yaparak, daha evvel var olmayan finansal rayları büsbütün inşa edebiliyorlar.

İnişlerde ve çıkışlarda, ticaretten varlık idaresine, bankacılığa, ödemelerin işlenmesine kadar, bir ihtilal yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu kadar hissedilmiyor zira beşerler görmüyor zira finansal hizmetler altyapısı çok güçlü. Lakin gelişen dünyaya baktığınızda ve rastgele bir para ünitesi manipülasyonu yahut para ünitesi istikrarsızlığının olduğu rastgele bir pazara bakarsanız, gelecek budur.

Bitcoin, büsbütün sanal, büyük ölçüde anonim, finansal gerçeklik için bir felaket habercisidir -bunun yeterli olup olmadığı tartışılabilir. Bunun anlaşılmaya bedel çok değerli bir eğilim olduğunu düşünüyorum.”

Palihapitiya ayrıyeten, önder kripto para ünitesi varsayımına de değiniyor ve arkadaşları ile ortasında yaptığı Goldman Sachs latifesini anlatıyor:

“Arkadaşlarım ve ben, küçük bir küme sohbetimiz var ve pandeminin hafiflemesi umuduyla yaz için rastgele şeyler hakkında konuşuyorduk ve arkadaşlarıma ‘Bitcoin 100.000 dolara ulaştığında Goldman Sachs’ı satın alıp ismini Chamathman Sachs olarak değiştireceğim’ dedim. Bunların hepsi latife olağan. Bu, kişiliğimin kimilerinin anlamadığı bir modülü.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir