Bitcoin (BTC) Volatilitesi Yatırımcıları Etkilemedi: Bloomberg Köşe Müellifi Anlattı

Bloomberg köşe muharriri Nir Kaissar, Bitcoin’e (BTC) akan paranın nedenlerini araştırdı ve büyük çaplı örüntüler buldu.

Bloomberg köşe muharriri ve Unison Advisors’ın kurucusu Nir Kaissar, Bitcoin (BTC) volatilitesinin neden yatırımcıları etkilemediğini açıkladı.

Bitcoin Boşluğa Dikkat Ediyor Mu?

Kaissar, açıklamalarına Bitcoin’in volatilitesiyle başladı. Standard sapması %200 olan kripto parada, S&P 500 endeksi ile karşılaştırıldığında 15 kat daha fazla.

Sonra, Morningstar raporuna bakan Kaissar, yatırım fonları ve kârları ortasındaki değişimi inceledi. Sonra Chicago merkezli bir finansal hizmetler firması olan Morningstar Inc.’in “Mind the Gap” raporundaki bir “davranış boşluğu” göstergesini hatırlattı. Bu, yatırım fonlarının performansı ile yatırımcılarının elde etmeyi başardığı gerçek kârlar ortasındaki alanı gösterir.

Morningstar verisine nazaran, dramatik volatilite yüksek boşluklar getiriyor. Ortalamaya bakınca, indikatörler %0.4’ü gösterirken, bölüm fonlarında bu oran yıllık %1.35. Ayrıca, risk daha yüksek boşluklar getiriyor: Bitcoin’e bakıldığında durum negatif ancak para akışları tam zıddını gösteriyor.

Neden Bitcoin Sahipleri Yeterli Yatırımcılardır?

Kaissar’ın CryptoQuant’tan aldığı bilgiye nazaran, yatırımcılar coin’leri fiyatlar düşerken aldı. Lakin dönemler, toparlanmalara nazaran daha kısa.

Gerçeğe karşın, yatırımcılar ellerindeki tüm fırsattan yararlandı: Bitcoin fiyat düşüşleri, zorlanan alıcılar ile kesişti:

“Yatırımcılar Bitcoin düşüşlerine 8.5 milyar dolar yatırdı ve 3.2 milyar dolar kâr etti.”

Ayrıyeten davranışsal boşluk, Bitcoin için müspet istikamete işaret ediyor. Tipik bir Bitcoin yatırımcısı, genel olarak tabandan satın alım yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir