Kuzey Amerika’nın Birinci Bitcoin ETF’si Kanada’dan Onay Aldı

Ontario Menkul Değerler Komitesi, Perşembe günü yayınlanan kamu kayıtlarına nazaran, halka açık birinci Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı. Purpose Investments Inc. tarafından yönetilen Purpose Bitcoin ETF için SEDAR’dan alınan kayıtlara nazaran, 11 Şubat tarihli sonuncu karar dokümanı Perşembe günü öğlenden sonra yayımlandı.

EFT Kanada’nın British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Quebec, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland ve Labrador, Northwest Territories, Yukon ve Nunavut üzere birçok bölgesinde geçerli olacak.

Ayrıntılı prospektüse nazaran, Bitcoin ETF “dijital para ünitesi Bitcoin’in uzun vadeli varlıklarına yatırım yapan ve kıymetli ölçüde tüm varlıklarını elinde tutan” alternatif bir yatırım fonudur. Cidel Bank Canada’nın bir yan kuruluşu olan Cidel Trust Company, fonun sorumlusu olarak belirlendi. Yatırımcılar Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından kurulan kripto para şirketi Gemini ise, fonun alt sorumlusu olarak hizmet veriyor. Ernst&Young, SEDAR’a yüklenen bir mektuba nazaran fonun denetçiliğini üstlenmiş durumda.

ETF listelendiğinde, geçen Nisan ayında birinci defa listelenen kapalı uçlu bir fon olan Bitcoin Fund üzere eserlerle birlikte süreç görecek. Fon, Kanadalı varlık yöneticisi 3iQ tarafından yönetiliyor.

Kestirim edilebileceği üzere, Purpose Bitcoin ETF ile ilgili olumlu haberler, kripto para savunucuları tarafından, federal menkul değer düzenleyicilerinin uzun müddettir onaylamayı reddettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde bu çeşit eserlerin piyasaya sürülmesi için muhtemel bir adım olarak sevinçle karşılandı.

Tekrar de, SEC kurul üyesi Hester Peirce, ABD merkezli bir Bitcoin ETF’yi onayladığını söyledi ve vazifede olduğu müddet boyunca reddedilmelere itiraz etti. Peirce, CoinDesk’e Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD piyasasının borsada süreç gören Bitcoin’e bağlı eserlere hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir