Dogecoin (DOGE) Çılgınlığı, Litecoin’i (LTC) Tehdit Ediyor

Deneyimli kripto para araştırmacısı Lucas Nuzzi, Dogecoin (DOGE) çılgınlığının neden Litecoin’i (LTC) tehdit edeceğini açıklıyor. Ve iki farklı platformun taarruzlara karşı nasıl dayanabileceğini anlatıyor.

Digital Assets Research kurucu ortağı Lucas Nuzzi, Dogecoin ve Litecoin ağlarına nasıl hücum yapılabileceğini paylaştı ve bunlara karşı tedbirleri sıraladı.

Latife Emelli Oluşturulan Coin’in Madencisi Yok

Nuzzi’ye nazaran, 2014’te Dogecoin ağındaki madenci eksiği, platformu %51 saldırısına karşı savunmasız bıraktı. Geliştiricilerin uyguladığı Yardımcı Proof of Work (AuxPoW), Dogecoin madenciliğini benzeri ağlarla eşleşmesini sağladı.

Önerilen tahlil, birinci günden ihtilaflı oldu: Dogecoin madenciliği, büyük madencilerin denetimine bağlı oldu. Bugün, Litecoin madenciliğinin %95’i, platform içindeki madenciler tarafından yapılıyor. Şu anki tercih, bulunmasından beri geçen eğlenceli yılları, hiç görülmemiş toparlanmadan ötürü önemli bir soruna dönüştürdü.

Dogecoin fiyatındaki %1200’lük artış, hash seviyesini %15 artırdı. Sonuç olarak Litecoin ve Dogecoin, siber ataklara çok daha açık pozisyona geldi.

2013’ten Beri Piyasada Olan Kripto Paralar İçin Son Deva

Nuzzi, Litecoin’e düzenlenecek %51 saldırısı sayesinde büyük çaplı süreçlerin blockchain platformlarına kaydedilmemesinin sağlanabileceğini söyledi.

Dogecoin fiyatındaki ralliyi düşünürsek, atak yapıldığı vakit kârlar arttıkça, saldırganlar için daha cazip hâle geliyor. Nuzzi, Litecoin ve Dogecoin için doğrulama vakitlerinin artırılmasını önerdi. Şayet doğrulama vakti 24 saate çıkarılırsa, büyük çaplı taarruzun toplam maliyeti 2 milyon doları bulur.

Günün sonunda Dogecoin platformu, 2021 yılı teknolojileriyle karşılaştırıldığı vakit gereğince gelişmemiş durumda. Kripto para araştırmacısı, DOGE ile ilgili bir ihtarda bulundu:

“Bu olgunluk ve ciddiyet eksikliği eğlencelidir, meme’in bir modülüdür .. Fakat şayet on milyar dolarlık bir piyasa kıymeti olan Dogecoin kripto paraya atacağınız adımsa, dikkatli olmalısınız. Hayatta biriktirdiğin birikimi bir meme’e koymayın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir