Janet Yellen Resmen ABD’nin Birinci Bayan Hazine Bakanı Oldu!

Janet Yellen’in resmen ABD’nin birinci bayan hazine bakanı olduğu duyuruldu. ABD Senatosu eski Federal Rezerv liderinin misyonunu onayladı. Yellen’den, koronavirüs nedeniyle yok olan ekonomiyi canlandırması bekleniyor.

Janet Yellen, ABD Hazinesine başkanlık edecek birinci bayan oldu. Federal Rezerv’in eski lideri ve tanınmış ekonomist, Senato tarafından 84’e 15 oyla onaylandı. Yellen, geçen hafta bir kongre duruşmasına katılmış ve Senato finans komitesi tarafından oybirliğiyle onaylanmış ve tüm yaşayan eski hazine bakanları tarafından desteklenmişti.

Yellen Kripto Paralarla Alakalı Konuşmuştu

Geçen hafta Yellen, “Çoğu (kripto para birimi), en azından süreç manasında, temel olarak yasadışı finansman için kullanılıyor. Bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve bu kanallar aracılığıyla kara para aklamanın gerçekleşmemesini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum” tabirlerini kullanmıştı.

Ama daha sonra Yellen, Senato Finans Komitesi duruşması sırasında kripto para üniteleri konusundaki duruşunu hafifletti ve kimi yararlar sunduklarını da belirtti. Senato konuşmaları sırasında Yellen, hem potansiyel yararlar hem de riskler hakkında konuştu:

“Bitcoin ve öteki dijital ve kripto para üniteleri dünya çapında finansal süreçler sağlıyor. Birçok teknolojik gelişme üzere, bu da ABD ve müttefiklerimiz için potansiyel yararlar sağlıyor. Tıpkı vakitte, mevcut mali sistemi aşmak ve Amerikan çıkarlarını baltalamak isteyen devletler ve devlet dışı aktörler için de fırsatlar sunuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir