AVAX Fiyatının Yükselmesini Sağlayan Pangolin Exchange Nedir? Ne İşe Fayda?

Avalanche (AVAX), son birkaç gündür devam ettiği yükselişini sürdürüyor. Kripto para ünitesi, son 24 saatte %60 oranında yükseliş yaşadı. AVAX ayrıyeten son 1 hafta içerisinde %240 oranında kıymetlendi.

Kripto para ünitesi bu yükselişle bir arada ATH üzerine ATH belirledi. Son olarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyini 55.55 dolarda gerçekleştirdi. AVAX, daha sonra gerileme yaşadı ve yazının yazıldığı sırada 47 dolardan süreç görüyordu.

Pekala AVAX neden yükseldi?

Avalanche çok gayeli bir blockchain ve önümüzdeki günlerde merkezi olmayan finansın geliştiriciler için bir odak noktası olacağı düşünülüyor.

Geliştiriciler, Aralık ayında Avalanche için Uniswap tabanlı bir otomatik pazar oluşturucuyu duyurmuştu:

“Pangolin, Avalanche üzerinde çalışan, Uniswap ile birebir otomatikleştirilmiş pazar oluşturma (AMM) modelini kullanan merkezi olmayan bir borsadır (DEX). Birden fazla rakibin olduğu kalabalık bir pazarda, Pangolin üç kritik kıymete sahip avantaj sunuyor: süratli ve ucuz trade, topluluk- güdümlü geliştirme ve adil ve açık token dağıtımı.”

Pangolin, Avalanche üzerinde çalışan, Uniswap ile birebir otomatikleştirilmiş pazar oluşturma (AMM) modelini kullanan, büsbütün topluluk tarafından dağıtılan ve Ethereum’da olan tüm token’ların alınıp satılabildiği “PNG” isimli lokal bir yönetişim token’ına sahip, merkezi olmayan bir borsadır. Açıklamda da yer aldığı üzere Pangolin, çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Birinci olarak, Pangolin, süreçleri süratli ve ucuz bir formda sonuçlandırabilir. Pangolin, Avalanche üzerine inşa edildiğinden, süratli ve düşük süreç fiyatları ile trade yapma imkanı elde edilmektedi. Pangolin’deki süreçler, merkezi borsalardaki süreçler kadar süratlidir. İkincisi, teknik statükoya yapılan değerli performans yükseltmelerinin ötesinde, Pangolin topluluk odaklıdır. Lokal idare token’ı PNG, topluluğun eserin gelişimini tam olarak yürütmesini sağlar. Üçüncüsü avantaj ise Pangolin’in, %100 topluluk odaklı bir token dağıtım modeline sahip olmasıdır. Bu, tüm token’ların, takıma, danışmanlara, yatırımcılara yahut içeriden şahıslara rastgele bir tahsis olmaksızın direkt topluluğa dağıtıldığı manasına gelir.

PNG Dağıtımı: %100 Topluluk Odaklı Yönetişim Token’ı

Pangolin, projenin sırf kullanıcıların faydasına oluşturulma taahhüdünü güçlendirmek için, yönetişim token’ı (PNG) ile adil bir lansman modeli izliyor. Fakat PNG, Pangolin’in tüm idare faaliyetlerini ve münasebetiyle gelecekteki gelişimini mümkün kılacak olsa da, yönetişim teklifleri Pangolin’in lansmanından üç ay sonrasına kadar başlamayacak. Bu üç aylık bekleme müddeti, topluluğa kâfi PNG dağıtılmasını sağlamak gayesiyle belirlenmiştir.

Gruba, yatırımcılara, danışmanlara yahut içeriden rastgele bir şahsa PNG token’ı tahsis edilmez. Bu nedenle, Pangolin büsbütün topluluk tarafından yönlendirilir ve büsbütün topluluğa aittir. PNG, Grafik 1’e nazaran %100’ü topluluğa dağıtılacak olan 538 milyon token arzıyla sonlandırılmıştır.

Token’ların %95’i likidite madencilerine ve %5’i airdrop için hak kazananlara verilecek.

Pangolin AVAX’ın Yükselmesini Sağladı

Pangolin’in kullanıma sunulmasıyla bir arada AVAX’ın yükseliş trendi daha da güçlendi. Ve yeni ATH’ler belirlendi. Şimdilik her ne kadar sistemde birtakım aksamalar olsa da ileride bu aksamaların düzeltileceği lisana getiriliyor.

AVAX’ın yükselmesini sağlayan bir başka öge olarak da geçtiğimiz gün haberini verdiğimiz Avalanche ve Ethereum ortasında oluşturulan köprü olabileceği söyleniyor. Bu köprü sayesinde kullancılar DeFi varlıklarını Avalanche ve Ethereum ortasında aktarabiliyor.

Bu ortada AVAX, Twitter’da trend topic listesine girmeyi başardı. Kripto para ünitesi hakkında toplamda 2138 tweet atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir