ABD’nin 1,9 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketi Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) Akar mı?

Bitcoin (BTC) 44.000 dolara sıçrarken, Ethereum ise 1700 dolar düzeylerinde. Tesla’nın 1.5 milyarlık BTC aldığını duyurması Bitcoin için grafikleri yine yeşillendirdi.

Bu olumlu havanın bir kısmı, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ABD teşvik paketleriyle alakalı söylediği şu tabirlerinden de kaynaklanıyor olabilir:

“Uzun ve yavaş bir güzelleşme yaşamaMAmız için mutlaka hiçbir neden yok. Bu paket kabul edilirse, gelecek yıl tam istihdama döneceğimizi umuyorum.”

Temsilciler Meclisi, 1.9 trilyon dolarlık bütçe taslağını kabul etti. Demokrat Lawrence Summers, “İkinci Dünya Savaşı düzeylerine olağan sakinlik düzeylerinden daha yakın bir ölçekte makroekonomik teşvikin, bir kuşakta görmediğimiz cinsten enflasyonist baskılara yol açma bahtı var” dedi. Yellen, bu gerçekleşirse enflasyonla başa çıkacak araçlara sahip olduklarını söyledi.

Mart ortasında 60.000 dolar kazananlara bile 1400 dolarlık çek gönderilmesi bekleniyor. Bu, beklenenden daha yavaş, fakat teşvik onaylanırsa GSYİH bu yıl %8’e kadar büyüyebilir.

Neler Yaşanacak?

Okullar gelecek ay açılabilir bu noktada çabucak hemen olağana dönülür, fakat birçok insan için geri dönecek bir iş olmayabilir, bu nedenle ABD’de herkes bir grup teşviklerin gerekli olduğu konusunda hemfikir. Avrupa’da ise şimdi bundan kelam edilmiyor. Tahminen bir teşvikle başlanabileceği söz ediliyor.

Bunun öteki tarafına bakıldığı vakit tüm bu teşvikler aslında borçtur, fakat devalüasyon haricinde çabucak hemen ödenemez bir borçtur.

Kripto para topluluğunda yer alan analist ve ekonomistlere nazaran alınan bu teşvikler bu nedenle vatandaşlar tarafından daha evvel de olduğu üzere Bitcoin (BTC) ve Ethereum‘a (ETH) yatırılabilir. Bu da vatandaşın elindekini muhafaza istediğinden ileri geliyor. Vatandaş hükümetlerin para basma siyasetlerine güvenmediği için dolardan çıkarak kripto paralara yönelebilir.

Yakın vakitte bu türlü bir şeyin yaşanması, Bitcoin’de tahminen de yeni bir yükselişin tetikleyici etmeni olabilir. Hali hazırda bugün Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurmuş ve BTC’ye yükseliş için gerekli yakıtı sağlamıştı. Analistlere nazaran ikinci bir yakıt da teşvik paketleri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir