Polkadot (DOT) DeFi Platformu Acala, Ethereum Uyumluluğu İçin Acala EVM’yi Başlattı

Polkadot tabanlı öncü bir DeFi ekosistemi olan Acala, Ethereum uyumlu Polkadot mahallî sanal makinesi Acala EVM’nin çalışır durumda olduğunu duyurdu. Bu, zincirler ortası birlikte çalışabilirlik sistemlerinin tüm segmenti için değerli bir kilometre taşıdır.

U.Today’de yer alan basın açıklamasına nazaran, yeni Acala EVM ile blockchain geliştiricileri tek bir cüzdan için tüm teknoloji yığınını (Acala + Substrate + EVM + WASM) kullanabilir.

Yeni EVM’ye yerleştirilen akıllı mukaveleler, DOT, ACA, aUSD, renBTC ve gibisi üzere Polkadot dayanaklı tüm varlıkları sıkıntısız bir biçimde kullanabilir. Ayrıyeten, Ethereum tabanlı varlıklar (ERC-20 jetonları) Acala takviyeli DEX’lerde listelenebilir ve gaz fiyatı ödemeleri için kullanılabilir.

Örneğin, bir token sahibi wrapped Ethereum’unu (WETH) Acala’ya gönderdikten sonra, bu maksatla ACA token satın almaya gerek kalmadan Ethers (ETH) cinsinden gas fiyatlarını ödeyebilir. Ayrıca Acala EVM, gerçek vakitli fiyat akışlarını yayınlamak için lokal bir oracle ağını takviyeler ve birçok protokol tipini dayanaklar: DEX’ler, stablecoin’ler, ödünç verme/ödünç alma araçları ve daha fazlası.

Acala: DeFi Tecrübesini Polkadot’a Getiriyor

Acala, Polkadot’un blockchain yeteneğini kullanan merkezi olmayan finansal protokolleri için bir platformdur. Acala, temel stablecoin aUSD etrafında inşa edilmiştir ve “yield farming“, sentetik varlık ticareti, faiz getirisi vb. dahil olmak üzere birçok kullanım durumu sunar.

Acala’nın gas fiyatları çok düşük ve süreçleri neredeyse anında sonuçlanıyor. Stake edilmiş Polkadot (DOT) token’larından likiditeyi hür bırakmak için eşsiz bir stake türevi olan L-DOT’u tanıttı. Ayrıyeten Acala, teminat olarak Bitcoin (BTC), Polkadot (DOT) ve L-DOT ile stablecoin’lere mesken sahipliği yapıyor.

Tüm Acala süreçleri dağıtılmıştır: protokol, zincir içi referandumlar aracılığıyla yönetilir. Son olarak, Acala, sürdürülebilir ağ ilerlemesini sağlamak için zincir üzerinde bir bağımsız varlık fonuna sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir